Ból gardła u dzieci

Ból gardła u dziecka to prawdziwe wyzwania dla jego rodziców i opiekunów. Gdy dziecko zaczyna narzekać na drapanie, pieczenie czy kłucie w gardle, bardzo ważna jest poznanie ich przyczyn, by zastosować odpowiednie środki łagodzenia bólu i adekwatne do konkretnego przypadku leczenie.

Przyczyny bólu gardła u dzieci

Bóle gardła u dzieci najczęściej wywoływane są przez wirusowe lub bakteryjne zapalenia gardła. Dzieci są szczególnie podatne na infekcje tego typu, ze względu na nierozwinięty jeszcze w odpowiedni sposób układ odpornościowy. Sprzyja temu nadmierne wyziębienie organizmu lub przebywanie w grupie z dziećmi, których organizm został zaatakowany przez bakterie i wirusy (np. w przedszkolu lub w szkole). Dodatkowo ryzyko zapalenia gardła rośnie, gdy dziecko jest narażone na wdychanie dymu papierosowego lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach przez dłuższy czas. Następuje wówczas podrażnienie śluzówki dziecka, co toruje drogę do zakażenia organizmu wirusom i bakteriom.

Ból gardła u dzieci – jak zapobiegać

Pojawieniu się bólu gardła u dziecka można zapobiec, uczulając je na zachowanie zasad higieny, tzn. częste mycie rąk, w szczególności przed jedzeniem, unikanie kontaktu z osobami, które zaatakowała infekcja oraz dbanie o odpowiedni klimat w pomieszczeniu (nie palenie przy dziecku, wietrzenie zamiast stosowania klimatyzacji). Często jednak infekcji nie da się uniknąć i należy się zastanowić jak złagodzić jej objawy związane z bólem gardła.

Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego zapalenia gardła

Odmianę zapalenia gardła, które wywołuje jego ból, można łatwo rozpoznać po zmianach w jamie ustnej dziecka. Wirusowe zapalenie gardła objawia się zaczerwienioną błoną śluzową gardła i przekrwionymi migdałkami. Stosunkowo często pojawiają się na nich także pęcherzyki z płynem (wyciągiem surowiczym). Natomiast przy zapaleniu gardła wywołanym przez bakterie (czyli przy tzw. anginie), błona śluzowa gardła ma zabarwienie malinowe. Dodatkowo na migdałkach pojawia się biały, a na języku, szary nalot. Często bakteryjnemu zapaleniu gardła towarzyszy także wysoka, co najmniej 38-stopniowa gorączka.

Jak leczyć ból gardła u dzieci

Leczenie bólu gardła wywołanego przez wirusowe zapalenie gardła trwa około tygodnia i bez problemu można je przeprowadzić samodzielnie. Stosuje się w nim leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak ibuprofen i paracetamol. Oprócz tego dziecku można podawać także tabletki do ssania, łagodzące ból i pieczenie. Niezwykle ważne jest także nawadnianie organizmu dziecka, np. za pomocą herbaty. Pomoc lekarza jest konieczna w sytuacji, gdy ból gardła po około 5-7 dniach nie ustępuje lub też gdy towarzyszy mu wysoka gorączka powyżej 38,5 stopnia, ból ucha lub męczący kaszel. Natomiast w przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia gardła, konieczne trzeba udać się do lekarza, ponieważ dziecku należy przepisać antybiotyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

28 + = 30

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *