Cukrzyca

Choroby Autor: Lekarz Komentarz: 1

Cukrzyca postrzegana jest przede wszystkim jako choroba, dotykająca osoby starsze lub ludzi otyłych, jednak nawet dziecko może cierpieć na to schorzenie. Skąd się bierze cukrzyca u nieletnich, w jaki sposób ją rozpoznać i jak przebiega leczenie?

Mówiąc o cukrzycy, należy zaznaczyć, że mamy na myśli oba rodzaje schorzenia, czyli zarówno cukrzycę typu 1, jak i cukrzycę typu 2. Z pierwszą z nich niezwykle trudno jest walczyć, jej objawy występują dopiero w bardziej zaawansowanym stadium choroby, a przyczyny zachorowania oraz sposoby zapobiegania nie są znane współczesnej medycynie.

Objawy cukrzycy u dzieci

Cukrzyca u dzieci ma takie same objawy, jak ta u dorosłych. W schorzeniu typu 1 pierwsze zauważalne sygnały, że coś jest nie tak, to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, senność, apatia, brak energii życiowej. Dziecko z objawami cukrzycy nie chce się bawić z rówieśnikami, ma problemy z koncentracją i większość dnia najchętniej przeleżałoby lub przespało. Cukrzyca, która nie jest leczona, doprowadza do całkowitego zniszczenia komórek beta w trzustce, co skutkuje brakiem możliwości produkcji insuliny. Gwałtowne wymioty, omdlenia lub długotrwała utrata przytomności to objawy choroby w bardzo zaawansowanym stadium. W takiej sytuacji życie dziecka zostaje poważnie zagrożone i niezbędna jest kilkutygodniowa hospitalizacja.

Jeśli chodzi o cukrzycę typu 2, objawy cukrzycy u dziecka zwykle nie występują. Tak naprawdę, do rzadkości należą sytuacje, w których kilkuletnie dzieci chorują na cukrzycę tego rodzaju. Istnieje jednak szereg przesłanek, pozwalających twierdzić, że w przyszłości dziecko może mieć problemy z cukrzycą. Jak wykazują badania, przede wszystkim dzieci otyłe, z dużym apetytem, a jednocześnie nie zażywające ruchu, są szczególnie narażone na zachorowanie w przyszłości. Objawy cukrzycy mogą wystąpić już w wieku nastoletnim.

Diagnozowanie cukrzycy u dzieci

Postawienie diagnozy jest proste. Polega na wykonaniu badań krwi i moczu. Jeśli dziecko ma znacznie podwyższony poziom glukozy we krwi oraz wykrywana jest obecność cukru w moczu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko cierpi na cukrzycę.

Leczenie cukrzycy u dzieci

Cukrzyca u dziecka to choroba niezwykle trudna, ze względu na rygory, które narzuca nie tylko choremu, ale i jego rodzicom. Dzieci często nie rozumieją konieczności spożywania posiłków o określonych porach, buntują się przeciwko ścisłej diecie, chcą jeść to, co jedzą koledzy. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność mierzenia poziomu cukru po kilka razy dziennie. Cukrzycy nie da się wyleczyć, ale przy skrupulatnym przestrzeganiu ustalonych zasad, można uniknąć ewentualnych powikłań i zapewnić dziecku bezpieczne dzieciństwo.

Rodzice dziecka, u którego wykryto cukrzycę, zostają odpowiednio wyedukowani przez personel medyczny i dietetyka, muszą nauczyć się, w jaki sposób planować posiłki, jak mierzyć dziecku poziom cukru we krwi i jak podawać mu insulinę.

Obecnie coraz częściej stosowane są pewnego rodzaju udogodnienia, ułatwiające życie małym pacjentom z cukrzycą. Dużym ułatwieniem jest tak zwana pompa insulinowa z możliwością zaprogramowania dawkowania insuliny. Dzięki niej dziecko, zamiast kilka razy dziennie, wymaga jednego kłucia raz na trzy dni. Niestety, to rozwiązanie skierowane jest obecnie do bardzo wąskiej grupy chorych, ponieważ występuje znaczna bariera ekonomiczna: urządzenie kosztuje ok. 12 tysięcy złotych, a miesięczna eksploatacja 600 zł. Innym rozwiązaniem jest podawanie dziecku analogów insuliny, które można podać tuż przed posiłkiem i których dawka może być regulowana w zależności od potrzeb. Dzięki temu dziecko nie musi rezygnować z takich wyjątkowych sytuacji, jak zjedzenie ciastka na urodzinach kolegi.

Powikłania cukrzyca u dzieci

Cukrzyca, która nie jest leczona, może doprowadzić do przykrych konsekwencji, poczynając od pogorszenia wzroku, poprzez uszkodzenie nerek (nieraz konieczne są dializy lub nawet przeszczep narządu), a na zapadnięciu w śpiączkę kończąc.

1 komentarz

  • idiabetyk:

    Data: 20 listopada, 2017 Czas: 5:42 pm

    Wpaniały blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 24 = 28

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *