Zapalenie ucha środkowego

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Zapalenie ucha środkowego to choroba, która może dotknąć osoby praktycznie w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u dzieci. W ciągu pierwszych lat życia większość maluchów cierpi z powodu tej nieprzyjemnej infekcji. Co robić, żeby skutecznie leczyć tą dolegliwość i jak uniknąć powikłań?

Zapalenie ucha środkowego u dzieci występuje głównie u maluchów do trzeciego roku życia. Później ryzyko spada wraz z wiekiem. W prawie każdym przypadku zapalenie ucha jest poprzedzone infekcją dróg oddechowych.

Choroba dotyka tak często dzieci, ponieważ mają inną budowę, niż dorośli. Z powodu różnic w budowie ucha między dziećmi a dorosłymi, są one znacznie bardziej narażone na infekcje. W ich przypadku bakterie oraz wirusy, które są odpowiedzialne za choroby dróg oddechowych, mogą bardzo łatwo dostać się również do ucha. Dużo rzadziej choroba jest wywołana przez drobnoustroje pochodzące z krwi, które docierają z innego ogniska zapalnego, znajdującego się w organizmie. Kolejny czynnik, który sprzyja rozwojowi tej choroby, to gorsze funkcjonowanie układu odpornościowego u dzieci.

Objawy zapalenia ucha u dzieci

Objawy zapalenia ucha są dosyć proste do rozpoznania. Przede wszystkim u dziecka pojawia się gorączka, która może sięgnąć nawet 40 st. Celsjusza. Jednocześnie maluch staje się niespokojny. Niemowlęta nie są natomiast zainteresowane ssaniem. Infekcji może towarzyszyć biegunka oraz wymioty. Starsze dzieci skarżą się na pogorszenie słyszenia oraz szum w uszach. Jednak najważniejszym i dominującym objawem w przypadku tej choroby jest przede wszystkim silny, pulsujący ból ucha, który nasila się w pozycji leżącej. Gdy pojawia się wyciek, ból powinien ustąpić, ponieważ dochodzi do obniżenia ciśnienia wewnątrz ucha.

Leczenie zapalenia ucha

Prawidłowe leczenie zapalenia ucha musi być poprzedzone właściwą diagnozą. W tym celu lekarz musi przeprowadzić badanie otoskopowe. Głównymi sprawcami zapalenia ucha są bakterie, dlatego terapia polega przede wszystkim na podaniu antybiotyku. Dodatkowo lekarz może także przepisać środki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

W niektórych przypadkach zapalenia ucha konieczne jest wykonanie paracentezy, czyli specjalnego zabiegu, który polega na nacięciu błony bębenkowej. Dzięki temu można uwolnić wydzielinę, która gromadzi się w uchu. Taki zabieg przynosi natychmiastową ulgę, zmniejszając odczuwany ból. W czasie leczenia trzeba także dbać o higienę, m.in. systematycznie zmieniać opatrunki oraz stosować odpowiednie krople do uszu.

Zapalenie ucha środkowego może powodować różne powikłania. Po zakończeniu leczenie trzeba udać się na wizytę kontrolną, która potwierdzi, czy infekcja została rzeczywiście wyleczona. W czasie takiej wizyty laryngolog musi także sprawdzić, czy nie doszło do upośledzenia słuchu. Źle leczone zapalenie zmienia się w stan przewlekły i prowadzi do powikłań. Do najważniejszych skutków takiego stanu należy niedosłuch, który jest wywołany przez płyn zalegający w jamie bębenkowej. Dlatego jest to choroba, której nie powinno się lekceważyć, a w czasie leczenia należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 − = 40

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *