Brodawczak tarczycy – rokowania i leczenie

Czytelnia Autor: redakcja Dodaj komentarz

Brodawczak tarczycy (łac. carcinoma papillare) jest formą nowotworu złośliwego tarczycy spotykaną w ok. 1% wszystkich zachorowań na nowotwór. Niemniej jest to choroba, której nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona doprowadza do śmierci. Z tego względu lekarze zalecają regularne wykonywanie badanie HPV, aby w razie pozytywnego wyniku natychmiast skontaktować się lekarzem.

Brodawczak tarczycy rokowania

Najczęściej rozwija się w grupie osób pomiędzy dwudziestym, a czterdziestym rokiem życia, przy czym należy zaznaczyć, że częściej dotyka on kobiety niż mężczyzn. Główną przyczyną jego powstania i rozwoju brodawczaka tarczycy są:

  • niedobór lub nadmiar jodu,
  • nadczynność tarczycy,
  • silne napromieniowanie,
  • czynniki genetyczne.

Rak nie jest chorobą, która daje się szybko rozpoznać. Zwykle jest wręcz tak, że moment pojawienia się niepokojących sygnałów ze strony organizmu, świadczy o wysokim stadium zaawansowania choroby. To co powinno być powodem skonsultowania się z lekarzem powinny być: pojawienie się guzów na tarczycy, utrzymująca się chrypa, której towarzyszą trudności w połykaniu, powiększone węzły chłonne i uczucie duszności.

Brodawczak tarczycy leczenie

Leczenie brodawczaka tarczycy zwykle wiąże się z koniecznością przeprowadzenia operacji, podczas której usuwana jest całą tarczyca lub jej fragment (w zależności o wskazań lekarza – czytaj więcej na hpvukobiet.net.pl). Przeprowadzenie zabiegi wiąże się z koniecznością późniejszego przyjmowania preparatów hormonalnych w zastępstwie tarczycy. Formą leczenia jest także stosowania jodu promieniotwórczego, w celu całkowitego zniszczenia tkanek zaatakowanych komórkami rakowymi. Rokowania leczenia tego typu nowotworu są zwykle bardzo pozytywne, ponieważ ma on łagodny przebieg i pojawia się w dość młodej grupie wiekowej, gdy organizm jest na tyle silny by pokonać niebezpieczną chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + = 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *