Choroba refluksowa może być groźna

Czytelnia Autor: redakcja komentarze 2

Choroba refluksowa może zagrażać każdej osobie. Istnieją jednak sposoby, które pomagają zapobiec temu schorzeniu. Warto również wiedzieć, że obecnie metody leczenia tej choroby pomagają w poprawie komfortu życia, a w wielu przypadkach możliwe jest także całkowite wyleczenie. Wiele zależy w tym przypadku od podejścia samego pacjenta i jego zastosowania się do zaleceń lekarza.

Czym tak naprawdę jest refluks? To fizjologiczne cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Może się zdarzyć sporadycznie, na przykład w przypadku przejedzenia. Jednak w momencie, gdy dolegliwości spowodowane kontaktem przełyku z kwasem żołądkowym pojawiają się praktycznie codziennie, należy udać się do specjalisty. W takim przypadku stosowanie leków na własną rękę tylko maskuje prawdziwe dolegliwości, natomiast choroba i tak rozwija się nadal. Ponadto tego typu środki stosowane w nadmiarze mogą także powodować skutki uboczne.

Przyczyny choroby refluksowej

Istnieje cały szereg przyczyn, które mogą być powodem choroby refluksowej. Jedną z nich jest na przykład nadwaga, która jest coraz bardziej powszechna. Nadmiar tłuszczu, szczególnie na brzuchu, jest przyczyną nacisku na organy wewnętrzne. Przez to żołądek przesuwa się do góry, co sprawia, że mechanizm przytrzymujący treść pokarmową wewnątrz nie może działać prawidłowo. Dlatego jedną z metod profilaktyki przeciw chorobie refluksowej jest zastosowanie mniej kalorycznej diety i ogólna poprawa trybu życia.

Choroba refluksowa może zagrażać także osobom, które nigdy nie miały problemów z nadwagą. Wystarczy jedynie spożywanie posiłków w różnych porach. Nienajlepsze jest również pomijanie śniadań czy obiadów. Takie działanie sprzyja nieregularnej produkcji kwasu żołądkowego, a to może przyczyniać się do nadmiernego refluksu.

Leczenie choroby refluksowej

Osobami bardziej narażonymi na objawy choroby refluksowej są te, które mają wrodzone wady budowy przełyku. Przykładem schorzenia sprzyjającemu nadmiernemu refluksowi jest między innymi przełyk Barretta.

Chorobę refluksową może wyleczyć tylko lekarz. Czas terapii jest zazwyczaj dłuższy, jeśli schorzenie nie zostało odpowiednio wcześnie zdiagnozowane. Właściwe rozpoznanie nie musi być wcale proste, jeśli objawy schorzenia są nieswoiste. Bywa, że dolegliwości pojawiają się na przykład ze strony gardła i płuc. Wynika to z drażniącego działania kwasu żołądkowego. Tymczasem odpowiednie leczenie choroby refluksowej musi być rozpoczęte zanim jeszcze schorzenie spowoduje powikłania, takie jak chociażby zwężenie przełyku na skutek przewlekłych zapaleń.

Choroba zazwyczaj jest leczona za pomocą środków farmakologicznych (o nich więcej info. tutaj: http://poradnikrefluksowy.pl/). Konieczne jest zmniejszenie ilości soku żołądkowego, który powoduje uszkodzenia w obrębie przełyku i nie tylko. Do tego celu stosuje się zwykle leki antyhistaminowe. Oprócz standardowej farmakoterapii często trzeba także zastosować odpowiednią dietę, wolną od drażniących przypraw. W czasie terapii i po niej zakazane jest palenie papierosów – specjaliści uważają, że powrót do nałogu powoduje zwykle również nawrót choroby refluksowej.

2 komentarze

  • Sisi:

    Data: Styczeń 21, 2018 Czas: 9:30 pm

    Wszystkiego można się obawiać, ale jedna rzecz jest, którą trzeba na spokojnie przyjąć. Refluks u dzieci to naprawdę nic groźnego i warto o tym pamiętać, że nie ma się co spinać. Nawet przez pierwsze kilkanaście miesięcy dziecko może mieć refluks, bo ma nie do końca wykształcony system pokarmowy: http://poradnikrefluksowy.pl/o-refluksie/refluks-u-dzieci/

  • Iwonka:

    Data: Styczeń 22, 2018 Czas: 7:46 am

    Tylko, że często refluks u dzieci trwa przez długie miesiące. To nie tak, że tylko trzymiesięczne dziecko ulewa po jedzeniu, ale zdecydowanie dłużej i zaczyna się problem, a potem i nawet panika. Nie można do tego dopuścić, bo w panice możemy zrobić głupotę, więc lepiej iść po diagnozę do lekarza i mieć spokój i czyste sumienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 8 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *