Rozpoznaj objawy udaru

Czytelnia Autor: redakcja komentarze 2

Każdego roku na udar mózgu zapada w Polsce do 70 tysięcy pacjentów, jednocześnie 40% tych chorych w ciągu 30 dni od zdiagnozowania udaru umiera. Pod tym względem Polska znajduje się na czele państw europejskich, w których z powodu powikłań poudarowych umiera co piąty pacjent z udarem. Czy udaru można uniknąć i jakie są objawy udaru, pozwalające na zminimalizowanie ryzyka powikłań z powodu zbyt późnej diagnostyki i podjęcia leczenia?

Czym jest udar mózgu?

Udar jest spowodowany przez nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, dlatego mówi się jedynie o udarach krwotocznych i niedokrwiennych. Często diagnozowany latem, także u dzieci, udar słoneczny, mimo że jest zdarzeniem o charakterze nagłym, to nie wiąże się z problemami dotyczącymi krążenia krwi w mózgu. Jest zupełnie inną jednostką chorobową, której skutki mogą być także poważne w konsekwencjach, szczególnie gdy dojdzie do odwodnienia organizmu. Specjalistyczne informacje w tym temacie znajdziesz przechodząc na: http://udarmozgu.edu.pl

Udary mózgu mogą być spowodowane przez wylew krwi do mózgu, co wiąże się z pęknięciem naczynia krwionośnego. Wówczas mówi się o udarze krwotocznym. Natomiast jeśli u pacjenta dojdzie do umiejscowienia skrzepu w naczyniach w mózgu, diagnozuje się udar niedokrwienny. Taki udar może być spowodowany przez skrzep, który powstał w mózgu, jednak najczęściej powodują go skrzepy, powstające w innych częściach ciała, które do mózgu dostały się wraz z krwią.

Przyczyny udaru

Ryzyko powstania udaru rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Szacuje się, że nawet 70% pacjentów po udarze to pacjenci, którzy przekroczyli 65. rok życia. Coraz częściej na udary chorują także osoby młodsze, a ryzyko zachorowania na udar zwiększa niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej czy nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Niektóre choroby także zwiększają ryzyko powstania udaru. W tym kontekście mówi się głównie o zbyt wysokim ciśnieniu czy bardzo wysokim poziomie cholesterolu, ale na udar mogą zachorować także osoby otyłe, leczące się na cukrzycę, zakrzepicę żył czy na choroby układu krążenia. Stosowana doustnie antykoncepcja oraz leki sterydowe również zwiększają prawdopodobieństwo, że pacjent w przyszłości zachoruje na udar mózgu.

Objawy udaru i metody leczenia

Pierwsze objawy udaru mózgu nie są trudne do zdiagnozowania, nawet przez osobę, która nie ma wykształcenia medycznego. To właśnie szybka diagnostyka i przewiezienie pacjenta do szpitala zwiększają jego szanse na całkowite wyleczenie udaru i ograniczenie jego skutków.

Całkowity powrót do zdrowia jest możliwy u pacjentów, u których rozpoczęto leczenie maksymalnie 3 godziny od zdiagnozowania udaru. Wydłużenie tego czasu do 5-6 godzin prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu, co w najlepszym razie skutkuje niedowładami kończyn, ale może się skończyć zgonem pacjenta.

Jak rozpoznać udar?

Jeśli pacjent skarży się na nagły, bardzo silny ból głowy, nie może poruszać kończynami leżącymi po tej samej stronie ciała (jednostronny paraliż lub niedowład), jego mowa staje się bardzo niewyraźna i bełkotliwa, może to świadczyć o pojawieniu się udaru. Przy udarze krwotocznym do wymienionych objawów należy dodać także utratę przytomności.

Pacjent musi być hospitalizowany, a pierwsze leczenie zależy od rodzaju udaru, jaki przeszedł. Przy udarze krwotocznym zamyka się naczynie, które doprowadziło do wylewu, przy udarze niedokrwiennym z kolei rozrzedza się krew pacjenta podając mu odpowiednie leki lub usuwając cały zakrzep. Kolejne dni wykorzystują intensywną rehabilitację oraz logopedię, bowiem u 80% pacjentów po udarach dochodzi do problemów z mową.

2 komentarze

  • gracz:

    Data: Czerwiec 12, 2018 Czas: 5:39 pm

    Dużo gorzej, że niektórzy ludzie od razu oceniają innych i jak pojawiają się objawy udaru mózgu, które łączą się też z niewyraźną mową, to ludzie mówią, że to musi być osoba pijana, bo „wszystko na to wskazuje”. I takie zgłoszenia niestety trafiają do centrum ratownictwa. Na szczęście operatorzy są na to wyczuleni i wiedzą o co chodzi.

  • Maja:

    Data: Lipiec 9, 2018 Czas: 6:03 pm

    Udar słoneczny u dzieci pojawia się bardzo niespodziewanie, więc trzeba uważać przede wszystkim latem. Ale najważniejsze jest to, że wbrew powszechnemu mniemaniu, udar słoneczny jest spowodowany również przez temperaturę. Wystarczy, że będzie gorąco, a promienie słoneczne nie mają tu kompletnie nic do rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 3

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *