USG tarczycy – jakie są wskazania do badania?

Czytelnia Autor: redakcja Dodaj komentarz

Niestety, statystyki pokazują, że coraz więcej osób ma problemy z tarczycą. Lekarze często kierują swoich pacjentów na zabieg pozwalający określić aktualną kondycję tego nieparzystego gruczołu wydzielania wewnętrznego. Jakie są wskazania do USG tarczycy? Jak przygotować się do badania? Na czym polega USG tarczycy i dlaczego warto je wykonywać? O tym wszystkim dowiecie się czytając wasz dzisiejszy wpis poświęcony tej tematyce.

Dlaczego warto stosować USG tarczycy?

USG tarczycy to bezbolesne badanie, które pozwala określić parametry tego gruczołu (jak wielkość, rozmiar, kształt, położenie czy strukturę). Ponadto lekarz wykonujący ten zabieg jest w stanie stwierdzić czy w obrębie tego elementu organizmu zlokalizowane są torbiele, guzki lub inne aspekty, które nie są do wykrycia poprzez dotyk.

USG tarczycy – jakie są wskazania do badania?

Jest kilka powodów które sprawiają, że pacjent jest kierowany na USG tarczycy. Zazwyczaj lekarze decydują się na wypisanie skierowania, kiedy zauważą u konkretnych osób powiększenie obwodu szyi. Podobnie jest przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian w obrębie tego gruczołu – w czasie badania dotykiem. Ponadto USG tarczycy jest wykonywane, kiedy badania stężenia hormonów tarczycy nie są w normach. Często z tym zabiegiem mają do czynienia osoby, które mają już obecnie stwierdzone problemy z tym gruczołem. Wtedy co jakiś czas muszą poddawać się kontrolnym zabiegom, aby sprawdzić, jak obecnie funkcjonuje ten gruczoł. Często na USG tarczycy kierowane są osoby, które szybko się męczą, są często senne i mają kłopoty z kondycją.

USG tarczycy – jak przygotować się do badania?

Warto wiedzieć, że w tym wypadku nie ma szczególnych zaleceń, które pacjent powinien spełnić przed wykonaniem zabiegu. Na pewno warto jednak wziąć ze sobą wcześniej wykonane badania i wyniki z poprzednich zabiegów – jeśli dana osoba miała już kiedykolwiek wykonywane USG tarczycy. Dobrze jest też posiadać przy sobie historię choroby – niekoniecznie związaną z tym gruczołem. Wszystko może mieć bowiem wpływ na postawienie prawidłowej diagnozy.

USG tarczycy – jak wygląda badanie?

USG tarczycy to zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Jest badaniem bezbolesnym oraz całkowicie bezpiecznym. Pacjent w trakcie zabiegu znajduje się w pozycji leżącej. Doktor smaruje szyję odpowiednim żelem oraz przesuwa głowicę nowoczesnego urządzenia, które pozwala uzyskać obraz pokazywany na monitorze. Następnie przekazuje pacjentowi wynik – najpierw robi to ustnie, a potem w formie pisemnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *