Czym są drgawki gorączkowe u dzieci i jakie są ich objawy?

Porady Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Drgawki gorączkowe to zaburzenie o nagłym charakterze, występujące zazwyczaj w pierwszej dobie infekcji wirusowej u dzieci od 6 miesięcy do 5 roku życia. Jest ono wywoływane przez wysoką gorączkę (39-40 stopni). Napad drgawkowy trwa zazwyczaj kilka minut i z wyglądu najczęściej przypomina napad padaczkowy.

Wskutek drgawek gorączkowych dziecko zaczyna drżeć na całym ciele, sztywnieć i tracić kontakt z otoczeniem W czasie ataku drgawek gorączkowych może zblednąć, jego usta stają się sine i mogą pojawić się problemy z oddychaniem – z wstrzymaniem oddychania na chwilę włącznie (wygląda to tak, jakby dziecko było nieprzytomne). Niekiedy pojawia się także ślinotok. Drgawki gorączkowe są więc z wyglądu bardzo niepokojące dla rodziców dziecka. Można jednak przeciwdziałać ich wystąpieniu, choć nie zawsze jest to skuteczne. Wówczas trzeba wiedzieć jak należy się zachować.

Jak przeciwdziałać drgawkom gorączkowym

Drgawki przy gorączce to coś, czemu można zapobiec. Przede wszystkim wystąpienia gorączki u dziecka nie można zlekceważyć. Trzeba zadbać o to, by jak najszybciej uległa ona obniżeniu. Przy temperaturze 38 stopni warto podać maluchowi odpowiednie leki (ibuprofen lub paracetamol). Dobrym rozwiązaniem będzie także kąpiel w dwa stopnie chłodniejszej, niż ciało dziecka wodzie, a także chłodne okłady na głowę. Dodatkowo trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym dziecko będzie się znajdować i zmieniać mu spocone ubranie.

Jak reagować w trakcie wystąpienia drgawek gorączkowych u dziecka

Drgawki gorączkowe u dziecka to zdarzenie nagłe. Trzeba wiedzieć jak się zachować, by złagodzić jego skutki. Przede wszystkim nie wolno panikować i trzeba być z dzieckiem przez cały atak. Jest to konieczne do tego, by dziecku nie stała się krzywda. Pierwszą reakcją powinno być wzięcie dziecka na ręce lub ułożenie go w odpowiedniej pozycji (idealna jest pozycja boczna) na czymś miękkim. Najlepsze będzie łóżko lub dywan. Dzięki temu drogi oddechowe zostaną udrożnione. Trzeba też obserwować czy nie doszło do zatrzymania oddechu dziecka, patrząc na klatkę piersiową i przykładając dłoń do ust dziecka oraz akcji serca, sprawdzając tętno. Jest to konieczne przed podjęciem decyzji o sztucznym oddychaniu lub masażu serca. Oprócz tego należy także wezwać pogotowie. Lekarz, który przyjedzie na miejsce, podejmie dalsze decyzje co do leczenia lub ewentualnej hospitalizacji dziecka.

Leczenie dziecka z napadami drgawek gorączkowych

Po wystąpieniu u dziecka drgawek gorączkowych, jest ono kierowane na badanie EEG. Jest to badanie neurologiczne, które ma wykluczyć inne, niż drgawki gorączkowe przyczyny ataku. Lekarz przepisuje oprócz tego specjalistyczny lek (relanium lub diazepam) w formie wlewki doodbytniczej, dożylnej lub domięśniowej, który to lek przerywa atak. Ze względu na ostrożność warto mieć ten lek zawsze ze sobą (w domu lub na wyjazdach), szczególnie w trakcie trwania choroby, która wywołała drgawki gorączkowe, by uniknąć groźnych powikłań dla dziecka objętego tą przypadłością. Gdy dziecko podrośnie i przekroczy piąty rok życia, nie powinniśmy się już martwić o to, że drgawki wystąpią powtórnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 31 = 34

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *