Jak radzić sobie z bezdechem dziecka

Porady Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Młodzi rodzice czasami pełnią dyżury nad niemowlęcym łóżeczkiem, w obawie przed wystąpieniem u ich dziecka bezdechu sennego, jednak na dłuższą metę rozwiązanie to jest męczące i mało skuteczne. Poza tym – bezdech może wystąpić także u starszych dzieci. Jakie są przyczyny bezdechu u dzieci i jak sobie radzić z tym groźnym zjawiskiem?

O bezdechu mówimy wtedy, gdy oddech zostaje zatrzymany na czas powyżej 15 sekund. Przyczyny bezdechu u dzieci mogą być różne i zazwyczaj dany rodzaj zjawiska występuje w konkretnym przedziale wiekowym.

Bezdech obturacyjny

Bezdech u dzieci to najczęściej bezdech typu obturacyjnego. Tak określa się zjawisko, w którym zaburzony zostaje przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe. Znane są dwie podstawowe przyczyny powstawania bezdechu tego typu: przerost migdałków, albo na skutek tak zwanej relaksacji mięśni tylnej ściany gardła i podniebienia miękkiego. Bezdech obturacyjny występuje przeważnie u dzieci w wieku 3-6 lat, ponieważ wtedy wielkość migdałków jest bardzo duża, w porównaniu z wielkością narządów układu oddechowego dziecka.

Objawami bezdechu obturacyjnego są: chrapanie, częste pobudki w nocy, kaszel przy braku przeziębienia, oddychanie przez dziecko głównie za pomocą ust, rozdrażnienie i zmęczenie w ciągu dnia. U 9 na 10 dzieci chirurgiczne usunięcie migdałków rozwiązuje problem bezdechu obturacyjnego.

Bezdech u wcześniaków

Inną odmianą bezdechu jest bezdech centralny. Taki bezdech u dziecka jest wynikiem wcześniactwa. Niemowlęta, u których nie rozwinął się dostatecznie układ nerwowy oraz mechanizm oddychania, mogą mieć przejściowe problemy z bezdechem. Krótkie przerwy w oddychaniu należy jedynie kontrolować. Jeśli jednak przerwa pomiędzy oddechami niebezpiecznie się przedłuża i trwa powyżej 15 sekund, należy natychmiast zareagować. Dziecko trzeba wyjąć z łóżeczka, nachylić ku przodowi i mocno poklepać po plecach. Jeśli ten sposób nie przywróci oddechu dziecku, należy wezwać pogotowie, wykonując do jego przyjazdu sztuczne oddychanie.

Bezdech senny u dzieci

Najbardziej niebezpieczny – a zarazem najczęstszy – w przypadku maluchów pomiędzy 1 a 12 miesiącem życia, jest bezdech senny u dziecka. Jego niebezpieczeństwo wynika głównie z tego, że w nocy, kiedy wszyscy śpią, trudno jest kontrolować oddech maleństwa, natomiast brak natychmiastowej reakcji w takiej sytuacji może zakończyć się zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Aby nie doszło do nieszczęścia, rodzice noworodków (zwłaszcza wcześniaków) coraz częściej decydują się na zakup tzw. monitora oddechu – niewielkiego, elektronicznego urządzenia, które samo mierzy odstępy pomiędzy oddechami i włącza alarm dźwiękowy, gdy przerwa trwa powyżej kilku sekund.

Inne przyczyny powstawania bezdechu u dzieci

Czasem zdarzy się, że dziecko znajdzie się w sytuacji, która doprowadzić może do bezdechu, a nawet – do uduszenia. Jeśli w domu znajduje się niemowlę, warto przestrzegać kilku zasad, które znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia bezdechu.

Po pierwsze – maleństwo należy układać do snu w pozycji na plecach, ponieważ udowodniono, że w tej pozycji ryzyko bezdechu spada o połowę. Po drugie – na oparciu łóżeczka nie należy wieszać rzeczy, które mogłyby ześlizgnąć się, spadając na twarz dziecka. Noworodek nie potrafi samodzielnie zdjąć sobie z twarzy przedmiotu, utrudniającego dostęp powietrza. Malutkim dzieciom nie należy dawać do snu poduszki, ponieważ maluszek może za bardzo wtulić się w nią buzią. Również stosowanie rożka zamiast kołderki, jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ malec może zakryć sobie buzię i nos kawałkiem kołdry. Problemy z oddychaniem może wywołać także przegrzanie organizmu, dlatego dziecko nie powinno być zbyt ciepło ubierane na noc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

58 − 54 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *