Jak radzić sobie z bezdechem dziecka

Porady Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Młodzi rodzice czasami pełnią dyżury nad niemowlęcym łóżeczkiem, w obawie przed wystąpieniem u ich dziecka bezdechu sennego, jednak na dłuższą metę rozwiązanie to jest męczące i mało skuteczne. Poza tym – bezdech może wystąpić także u starszych dzieci. Jakie są przyczyny bezdechu u dzieci i jak sobie radzić z tym groźnym zjawiskiem?

O bezdechu mówimy wtedy, gdy oddech zostaje zatrzymany na czas powyżej 15 sekund. Przyczyny bezdechu u dzieci mogą być różne i zazwyczaj dany rodzaj zjawiska występuje w konkretnym przedziale wiekowym.

Bezdech obturacyjny

Bezdech u dzieci to najczęściej bezdech typu obturacyjnego. Tak określa się zjawisko, w którym zaburzony zostaje przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe. Znane są dwie podstawowe przyczyny powstawania bezdechu tego typu: przerost migdałków, albo na skutek tak zwanej relaksacji mięśni tylnej ściany gardła i podniebienia miękkiego. Bezdech obturacyjny występuje przeważnie u dzieci w wieku 3-6 lat, ponieważ wtedy wielkość migdałków jest bardzo duża, w porównaniu z wielkością narządów układu oddechowego dziecka.

Objawami bezdechu obturacyjnego są: chrapanie, częste pobudki w nocy, kaszel przy braku przeziębienia, oddychanie przez dziecko głównie za pomocą ust, rozdrażnienie i zmęczenie w ciągu dnia. U 9 na 10 dzieci chirurgiczne usunięcie migdałków rozwiązuje problem bezdechu obturacyjnego.

Bezdech u wcześniaków

Inną odmianą bezdechu jest bezdech centralny. Taki bezdech u dziecka jest wynikiem wcześniactwa. Niemowlęta, u których nie rozwinął się dostatecznie układ nerwowy oraz mechanizm oddychania, mogą mieć przejściowe problemy z bezdechem. Krótkie przerwy w oddychaniu należy jedynie kontrolować. Jeśli jednak przerwa pomiędzy oddechami niebezpiecznie się przedłuża i trwa powyżej 15 sekund, należy natychmiast zareagować. Dziecko trzeba wyjąć z łóżeczka, nachylić ku przodowi i mocno poklepać po plecach. Jeśli ten sposób nie przywróci oddechu dziecku, należy wezwać pogotowie, wykonując do jego przyjazdu sztuczne oddychanie.

Bezdech senny u dzieci

Najbardziej niebezpieczny – a zarazem najczęstszy – w przypadku maluchów pomiędzy 1 a 12 miesiącem życia, jest bezdech senny u dziecka. Jego niebezpieczeństwo wynika głównie z tego, że w nocy, kiedy wszyscy śpią, trudno jest kontrolować oddech maleństwa, natomiast brak natychmiastowej reakcji w takiej sytuacji może zakończyć się zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej. Aby nie doszło do nieszczęścia, rodzice noworodków (zwłaszcza wcześniaków) coraz częściej decydują się na zakup tzw. monitora oddechu – niewielkiego, elektronicznego urządzenia, które samo mierzy odstępy pomiędzy oddechami i włącza alarm dźwiękowy, gdy przerwa trwa powyżej kilku sekund.

Inne przyczyny powstawania bezdechu u dzieci

Czasem zdarzy się, że dziecko znajdzie się w sytuacji, która doprowadzić może do bezdechu, a nawet – do uduszenia. Jeśli w domu znajduje się niemowlę, warto przestrzegać kilku zasad, które znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia bezdechu.

Po pierwsze – maleństwo należy układać do snu w pozycji na plecach, ponieważ udowodniono, że w tej pozycji ryzyko bezdechu spada o połowę. Po drugie – na oparciu łóżeczka nie należy wieszać rzeczy, które mogłyby ześlizgnąć się, spadając na twarz dziecka. Noworodek nie potrafi samodzielnie zdjąć sobie z twarzy przedmiotu, utrudniającego dostęp powietrza. Malutkim dzieciom nie należy dawać do snu poduszki, ponieważ maluszek może za bardzo wtulić się w nią buzią. Również stosowanie rożka zamiast kołderki, jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ malec może zakryć sobie buzię i nos kawałkiem kołdry. Problemy z oddychaniem może wywołać także przegrzanie organizmu, dlatego dziecko nie powinno być zbyt ciepło ubierane na noc.

5 (100%) 1 Głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 84 = 92

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *