Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną u dzieci?

Porady Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Wielu rodziców zna ten scenariusz: wyruszamy na rodzinną wycieczkę, a nasza pociecha przez całą drogę narzeka na złe samopoczucie. Bóle brzucha i wymioty pojawiają się przy każdej podróży? Co robić w takiej sytuacji? Czy można jakoś przeciwdziałać chorobie lokomocyjnej? Czy istnieją sposoby na złagodzenie jej objawów?

Choroba lokomocyjna u dzieci jest wynikiem dezorientacji organizmu: oczy i mózg rejestrują przemieszczanie się, ale podczas podróży siedzimy lub stoimy, więc ciało się nie porusza. Taka dezorientacja prowadzić może do wystąpienia wielu przykrych i uciążliwych dla dziecka objawów: ślinotok, zawroty głowy, nudności i wymioty, a także senność i zmęczenie. W przypadku wyjątkowo silnych objawów (chodzi tu zwłaszcza o uporczywe wymioty), dojść może nawet do odwodnienia, dlatego o wiele łatwiej jest zapobiegać chorobie lokomocyjnej, niż leczyć jej skutki.

Jakie są sposoby na chorobę lokomocyjną u dziecka?

Istnieje zarówno wiele domowych sposobów na radzenie sobie z tą utrudniającą podróżowanie przypadłością, jak i wsparcie farmakologiczne. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się u dziecka objawów choroby, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

1. Zadbajmy o to, by przed podróżą dziecko zjadło lekkostrawny posiłek. Zarówno podróżowanie z pustym żołądkiem, jak i przejedzenie, przyczynić się mogą do szybszego wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej. W czasie długiej podróży, można podać dziecku dodatkowy posiłek, ale unikajmy słodyczy oraz napojów gazowanych.

2. Dziecko należy usadzić w pojeździe w optymalnej pozycji oraz w najlepszym miejscu. Pozycją, optymalną do podróżowania, jest pozycja półleżąca. Dziecko powinno mieć wygodnie opartą głowę i siedzieć przodem do kierunku jazdy. Jeśli podróż odbywa się autobusem, samolotem lub statkiem, wybierzmy miejsce, najmniej narażone na wstrząsy.

3. Niezależnie od długości podróży, należy robić częste przerwy, podczas których dziecko będzie mogło odetchnąć świeżym powietrzem, a błędnik – odpocząć.

4. O ile to możliwe, warto zapewnić dziecku stałą dynamikę jazdy. Gwałtowna zmiana prędkości lub kierunku jazdy może nasilać objawy choroby lokomocyjnej.

Oprócz powyższych zasad, niezwykle istotne jest psychiczne nastawienie dziecka do faktu odbycia podróży. Jeśli dziecko boi się jazdy środkami lokomocji, albo jest poddenerwowane, bo wie, że u celu podróży czeka je coś niemiłego, istnieje większe ryzyko, że choroba lokomocyjna zacznie mu dokuczać w czasie podróży. Również sprzeczka rodziców w samochodzie, albo jakieś nagłe kłopoty w czasie jazdy (awaria samochodu, zakorkowana ulica) mogą spowodować nasilenie się dolegliwości.

Leczenie choroby lokomocyjnej

Jeśli domowe sposoby na walkę z chorobą nie pomagają, albo obawiamy się, że mogą one nie wystarczyć, warto sięgnąć po specjalne lekarstwa. Choroba lokomocyjna u dziecka może zostać złagodzona lub powstrzymana dzięki tabletkom ziołowym, lekom homeopatycznym, a od kilku lat – także za pomocą specjalnych gum do żucia, czy plasterków. Te ostatnie rozwiązania są bardzo wygodne w przypadku dzieci, które odmawiają przyjęcia tabletki lub syropu. Dla najmłodszych, kilkumiesięcznych podróżników, przeznaczone są kropelki oraz czopki. Pamiętajmy jednak, by podanie leku skonsultować z lekarzem. Każde lekarstwo posiada na opakowaniu informację, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczone, a także – z jakim wyprzedzeniem przed podróżą należy zaaplikować lekarstwo. Niektóre środki farmakologiczne działają już po godzinie, inne należy podać dziecku dzień przed planowaną podróżą.

Większość dzieci wyrasta z choroby lokomocyjnej

Dobra wiadomość jest taka, że u większości dzieci choroba lokomocyjna mija wraz z wiekiem. Zwykle w okolicach 5-7 roku życia organizm przyzwyczaja się do bodźców, wywołujących przykre dolegliwości. W pozostałych przypadkach, stosowanie domowych sposobów oraz doraźne przyjmowanie lekarstw przed podróżą, pozwala uchronić przed najbardziej uciążliwymi symptomami choroby lokomocyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 + = 55

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *