Alergia na białko mleka
Z alergią na białko mleka u dziecka można się spotkać przede wszystkim w pierwszych kilku latach jego życia. Może ona występować zarówno u dziecka w okresie karmienia piersią, wieku późnoniemowlęcego, jak i nieco starszego 2-3 letniego. Często jest to alergia czasowa, z której dziecko wyrasta, może się jednak zdarzyć, że uczulenie na białko mleka będzie występować u niego do końca życia.
Objawy alergii na białko
Istnieje kilka zasadniczych grup objawów alergii na białko mleka u dzieci. Są to objawy skórne, objawy związane z układem pokarmowym oraz objawy związane z układem oddechowym.
Jeśli chodzi o objawy związane z układem pokarmowym, alergia na białko mleka u dziecka może wywoływać ostre biegunki i wymioty, kolkę brzuszną czy ulewanie. Objawy związane z układem oddechowym przypominają najczęściej astmę. Może to być także nawracające zapalenie oskrzeli, krtani, ucha środkowego lub błony śluzowej nosa. Wśród objawów skórnych alergii na białko mleka najczęściej występuje wysypka, która może wystąpić w jednym miejscu lub na całym ciele, zaczerwienienia i obrzęki skóry, atopowe zapalenie skóry (charakteryzujące się jej silnym swędzeniem i suchością) oraz występowanie opuchlizny w pobliżu ust i oczu (w tym drugim przypadku powodującej ich zaczerwienienie i łzawienie).
Gdy takie objawy będą się powtarzać u dziecka, warto w pierwszej kolejności zaobserwować kiedy one występują, a następnie skonsultować się z lekarzem, który poprzez specjalistyczny test alergologiczny lub testy krwi, potwierdzi lub wykluczy alergię na białko mleka u dziecka. Brak reakcji na te objawy może spowodować groźne powikłania u dziecka w postaci m.in. zahamowania przyrostu wagi ciała, niedokrwistości, problemu z kośćmi, nadmiernego pobudzenia i drgawek, a nawet bardzo groźnego dla zdrowia i życia i wymagającego natychmiastowej hospitalizacji, wstrząsu anafilaktycznego.
Leczenie alergii na białko mleka
Leczenie alergii na białko mleka u dzieci polega przede wszystkim na wyeliminowaniu z jadłospisu dziecka pokarmów zawierających mleko krowie, które mogą wywoływać alergię. Dodatkowo, jeśli alergia wystąpiła w trakcie karmienia dziecka piersią, także matka karmiąca dziecko powinna wyłączyć ze swojej diety produkty mleczne. Dla dzieci, które wyrosły z karmienia piersią i piją już mleko następne, idealna będzie specjalna mieszanka mlekozastępcza hipoalergiczna. Natomiast starszemu dziecku należy ułożyć jadłospis przede wszystkim bogaty w warzywa i owoce, pieczywo, jajka, kaszę i mięso (tutaj należy wyłączyć jednak z niego wołowinę i cielęcinę).
Ważne jest by zachować dyscyplinę. Nie można sobie w tej kwestii pobłażać i warto poinformować rodzinę oraz osoby przebywające z dzieckiem, by nie podawały mu pokarmów posiadających w swoim składzie mleko krowie (szczególnie słodyczy). Tylko taka dyscyplina może pozwolić na całkowite wyjście dziecka z alergii w odpowiednim wieku, ponieważ diagnoza alergii na białko mleka często nie jest dożywotnia. W większości przypadków przy zastosowaniu odpowiedniej diety, dziecko wyrasta z alergii po ukończeniu drugiego lub trzeciego roku życia.
1 komentarz
Stefan:
Równie dobrze takie objawy mogą być powodowane przez alergie na coś innego więc tak naprawdę nie wiadomo co trzeba wyklyczyc z diety dziecka, trzeba po kolei próbować.