Alergia na jad owadów

Alergie Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Każde ukąszenie lub użądlenie przez owada może wywołać miejscową reakcję. Jednak alergia na jad owadów niesie ze sobą o wiele większe niebezpieczeństwa niż obrzęk i świąd. Zwłaszcza u dzieci.

W normalnym przypadku do śmierci dziecka może doprowadzić dopiero pięćdziesiąt użądleń pszczoły lub osy. W przypadku alergii wystarczy natomiast kilka lub nawet jedno. Dlatego rodzice, opiekunowie i nauczyciele muszą być uprzedzeni co robić w takim przypadku. Tylko szybka pomoc może zapobiec tragedii. Jeden owad może wyrządzić wielkie szkody także wtedy, gdy użądli błonę śluzową gardła – miejscowa opuchlizna może utrudnić lub uniemożliwić oddychanie.

Objawy uczulenia na jad owada

Uczulenie na jad owadów nie musi pojawić się już po pierwszej takiej sytuacji. Tak samo, jak w przypadku innych alergii, organizm może „nauczyć się” nadmiernej reakcji dopiero po pierwszym kontakcie z alergenem. Uczulenie ujawni się więc dopiero przy drugim użądleniu. Dlatego tak ważna jest uważna opieka nad dzieckiem, ponieważ alergia może dotknąć każdego, a maluch mógł jeszcze nie mieć drugiego kontaktu z jadem owadów. Możemy więc nie wiedzieć, że jest uczulony i w razie reakcji anafilaktycznej nie zareagować dość szybko.

Reakcja anafilaktyczna objawia się nadmierną opuchlizną oraz problemami z oddychaniem. Jeśli wiemy już o alergii dziecka, to w swojej apteczce posiadamy specjalny zestaw, składający się między innymi z ampułkostrzykawki. Znajduje się w niej adrenalina (nazywana także epinefryną). Konieczne jest zwykle również podanie doustnie leków antyhistaminowych – zmniejszają one opuchliznę. Jeśli nie posiadamy takiego zestawu w domu, należy udać się do najbliższego lekarza tak szybko, jak to możliwe – leki trzeba podać jak najszybciej.

Po wystąpieniu wstrząsu zwykle konieczna jest wizyta w szpitalu. Chociaż pacjent po podaniu środków zwykle czuje się już dobrze, to przy ukąszeniu przez pszczołę, osę, trzmiela lub szerszenia reakcja uczuleniowa może powrócić po kilku godzinach. Dlatego nie należy dziwić się, jeśli lekarze nalegają na pozostanie dziecka w szpitalu na obserwacji przynajmniej na czterdzieści osiem godzin.

Jad owada – który jest najbardziej groźny?

Najczęściej powodem alergii są owady błonkoskrzydłe. Uważa się, że najwięcej jadu posiadają pszczoły i to one wywołują nadmierną reakcję organizmu. Osa ma mniej jadu, za to posiada on inne substancje uczulające. Ponadto uważa się, że osa może żądlić bez powodu.

Alergia na ukąszenia owadów może wystąpić również przy ugryzieniu komara czy nawet kleszcza. Samo swędzenie, które wydaje się jedynie uciążliwe, może doprowadzić do powikłań. Dziecko może rozdrapać to miejsce i doprowadzić do zakażenia. Warto zastosować odpowiednie środki zmniejszające świąd i upomnieć malucha, pilnując by nie drapał ran.

Po ustaleniu, które owady powodują uczulenie u dziecka, można zastosować odczulanie. To podawanie ściśle określonych dawek jadu pod kontrolą lekarza. Jeśli nawet alergia całkowicie nie minie, to jednak nadmierna reakcja na jad powinna się zmniejszyć. Chociaż obecnie istnieje w Polsce mało takich ośrodków, to warto ich poszukać, by zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

23 − = 20

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *