Alergia na słońce
Gdy nadchodzą słoneczne dni, skóra dziecka jest narażone na coraz silniejsze działanie promieni słonecznych. Część dzieci doskonale to znosi. Są jednak takie, u który pojawia się alergia na słońce. Szacuje się, że około 10 proc. populacji cierpi na ten typ alergii. Najczęściej objawia się ona już w wieku dziecięcym. Jakie są tego przyczyny?
Alergia na słońce u dzieci może być przede wszystkim spowodowana nadwrażliwością skóry na promienie słoneczne. Jest to indywidualna cecha dziecka, która często wywołuje zmiany skórne w związku z przebywaniem w mocno nasłonecznionym miejscu. Drugą z przyczyn zmian alergicznych może być stosowanie nieodpowiedniego kremu ochronnego, ponieważ nadwrażliwość skóry dziecka na słońce może być potęgowana działaniem związków chemicznych. I wreszcie po trzecie – zmiany alergiczne na skórze dziecka, w związku z jej wystawieniem na słońce, mogą być także wywołane przez stosowanie niektórych leków posiadających działanie fotouczulające. Należą do nich w szczególności leki przeciwbólowe (jak ibuprom, czy aspiryna), a także niektóre antybiotyki i leki przeciwpadaczkowe.
Objawy alergii na słońce u dziecka
Alergia na słońce u dziecka objawia się przede wszystkim występowaniem charakterystycznych zmian skórnych w formie czerwonych plam. Pojawiają się one w pierwszej kolejności w miejscach, które są najbardziej narażone na działanie słońca, czyli na karku, uszach, ramionach, dekolcie i twarzy. Mogą im także towarzyszyć bąble o różnej wielkości, a często również dochodzi do powstawania opuchnięć oraz łuszczenia się skóry. Do tego pojawia się dyskomfort w związku ze swędzeniem skóry. Alergia objawia się niekiedy również występowaniem u dziecka silnych bólów głowy, a także wydawałoby się nietypowego jak na ten stan symptomu w postaci biegunki.
Zapobieganie alergii na słońce u dziecka
Aby zapobiegać występowaniu reakcji alergicznych na słońce u dziecka, które ma z tym problemy, zaleca się chronić je poprzez nieprzebywanie w nasłonecznionych miejscach i unikanie wychodzenia z nim z domu pomiędzy godziną 10, a 16, kiedy słońce może mieć najbardziej szkodliwy wpływ. Jeśli już trzeba jednak z dzieckiem wyjść, warto stosować kremy ochronne posiadające duży filtr, a także ubierać dziecko w kolorowe ubrania w ciemnych barwach, najlepiej z bawełny. W odróżnieniu od jasnych i prześwitujących, nie przepuszczają one w takim stopniu promieniu UV, wywołujących reakcję alergiczną skóry. Nie należy także zapomnieć o lekkiej, przewiewnej czapce – skóra głowy i jej okolic jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych.
Leczenie alergii na słońce u dziecka
Gdy na skórze wystąpią już jednak zmiany alergiczne, skóra, która jest pokryta wysypką, powinna być smarowana specjalną maścią z cynkiem, a jeśli się łuszczy – nawilżającymi preparatami przeznaczonymi do zastosowania po opalaniu. Na bąble doskonałe natomiast jest wapno – Calcium C lub przepisany przez lekarza lek antyalergiczny. Gdy alergia na słońce wywołuje nasilone i długotrwałe zmiany na skórze warto natomiast wybrać się do lekarza. Ciężkie przypadki alergii wymagają bowiem nieraz leczenia szpitalnego, podczas którego stosuje się specjalistyczne leki.