Alergia na słońce

Alergie Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Gdy nadchodzą słoneczne dni, skóra dziecka jest narażone na coraz silniejsze działanie promieni słonecznych. Część dzieci doskonale to znosi. Są jednak takie, u który pojawia się alergia na słońce. Szacuje się, że około 10 proc. populacji cierpi na ten typ alergii. Najczęściej objawia się ona już w wieku dziecięcym. Jakie są tego przyczyny?

Alergia na słońce u dzieci może być przede wszystkim spowodowana nadwrażliwością skóry na promienie słoneczne. Jest to indywidualna cecha dziecka, która często wywołuje zmiany skórne w związku z przebywaniem w mocno nasłonecznionym miejscu. Drugą z przyczyn zmian alergicznych może być stosowanie nieodpowiedniego kremu ochronnego, ponieważ nadwrażliwość skóry dziecka na słońce może być potęgowana działaniem związków chemicznych. I wreszcie po trzecie – zmiany alergiczne na skórze dziecka, w związku z jej wystawieniem na słońce, mogą być także wywołane przez stosowanie niektórych leków posiadających działanie fotouczulające. Należą do nich w szczególności leki przeciwbólowe (jak ibuprom, czy aspiryna), a także niektóre antybiotyki i leki przeciwpadaczkowe.

Objawy alergii na słońce u dziecka

Alergia na słońce u dziecka objawia się przede wszystkim występowaniem charakterystycznych zmian skórnych w formie czerwonych plam. Pojawiają się one w pierwszej kolejności w miejscach, które są najbardziej narażone na działanie słońca, czyli na karku, uszach, ramionach, dekolcie i twarzy. Mogą im także towarzyszyć bąble o różnej wielkości, a często również dochodzi do powstawania opuchnięć oraz łuszczenia się skóry. Do tego pojawia się dyskomfort w związku ze swędzeniem skóry. Alergia objawia się niekiedy również występowaniem u dziecka silnych bólów głowy, a także wydawałoby się nietypowego jak na ten stan symptomu w postaci biegunki.

Zapobieganie alergii na słońce u dziecka

Aby zapobiegać występowaniu reakcji alergicznych na słońce u dziecka, które ma z tym problemy, zaleca się chronić je poprzez nieprzebywanie w nasłonecznionych miejscach i unikanie wychodzenia z nim z domu pomiędzy godziną 10, a 16, kiedy słońce może mieć najbardziej szkodliwy wpływ. Jeśli już trzeba jednak z dzieckiem wyjść, warto stosować kremy ochronne posiadające duży filtr, a także ubierać dziecko w kolorowe ubrania w ciemnych barwach, najlepiej z bawełny. W odróżnieniu od jasnych i prześwitujących, nie przepuszczają one w takim stopniu promieniu UV, wywołujących reakcję alergiczną skóry. Nie należy także zapomnieć o lekkiej, przewiewnej czapce – skóra głowy i jej okolic jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych.

Leczenie alergii na słońce u dziecka

Gdy na skórze wystąpią już jednak zmiany alergiczne, skóra, która jest pokryta wysypką, powinna być smarowana specjalną maścią z cynkiem, a jeśli się łuszczy – nawilżającymi preparatami przeznaczonymi do zastosowania po opalaniu. Na bąble doskonałe natomiast jest wapno – Calcium C lub przepisany przez lekarza lek antyalergiczny. Gdy alergia na słońce wywołuje nasilone i długotrwałe zmiany na skórze warto natomiast wybrać się do lekarza. Ciężkie przypadki alergii wymagają bowiem nieraz leczenia szpitalnego, podczas którego stosuje się specjalistyczne leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

97 − 92 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *