Alergia pokarmowa u dziecka
Rodzice radzą sobie z katarem u dzieci, czy bolesnym ząbkowaniem, ale w przypadku pojawienia się alergii pokarmowej, często bezradnie rozkładają ręce. Należy działać szybko, ponieważ alergia nie tylko skutecznie utrudnia maluchowi życie, ale także może prowadzić do groźnych dla życia dziecka powikłań.
Czym jest alergia pokarmowa
Alergia pokarmowa jest wynikiem upośledzenia układu immunologicznego. Substancje pokarmowe są uznawane przez organizm za zagrożenie i limfocyty wytwarzają przeciwciała, atakujące określone substancje, zwane alergenami. Takie zachowanie organizmu wiąże się z wystąpieniem wielu objawów, uprzykrzających codzienną egzystencję, są to m.in. problemy ze strony układu pokarmowego i problemy skórne.
Przyczyny powstawania alergii pokarmowej u dzieci
Alergia pokarmowa u dzieci najczęściej ma podłoże genetyczne – jeśli któreś z rodziców uczulone jest na jakieś pokarmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie mieć alergię. Inne przyczyny alergii pokarmowej u niemowląt to zbyt krótkie karmienie dziecka mlekiem matki, zawierającym komórki odpornościowe oraz hormony, chroniące niemowlęta przed substancjami uczulającymi, a także palenie papierosów w okresie ciąży oraz częste przebywanie ciężarnej w zanieczyszczonym powietrzu.
Objawy alergii pokarmowej u dziecka
Objawy, świadczące o alergii pokarmowej, bywają bardzo podobne do rezultatów wielu innych schorzeń lub niedogodności, z którymi styka się niemowlę. Pierwszym znakiem, że dziecko może mieć alergię na pokarm, jest wystąpienie wysypki na twarzy oraz w zgięciach łokci i kolan. Jeśli jednak młodzi rodzice zauważą taką wysypkę w upalny dzień, mogą mieć wątpliwości, czy to objaw alergii, czy może tak zwane potówki (wynik przegrzania ciała). Pozostałe symptomy, świadczące o alergii pokarmowej – bóle brzuszka, kolki, biegunka, ulewanie i rozdrażnienie dziecka – to przecież problemy, które od czasu do czasu dotykają niemal każde niemowlę. Warto zaobserwować, jak zachowuje się dziecko po spożyciu pokarmu. Zwykle reakcja alergiczna występuje w ciągu kilku minut lub godzin od kontaktu z alergenem. Jeśli mamy wątpliwości, czy objawy, występujące u dziecka, są wynikiem alergii, czy nie, najlepiej zgłosić się do lekarza.
Pediatra przeprowadzi wnikliwy wywiad, podczas którego dowie się, czy dziecko jest obciążone genetycznie, ponadto dokona oględzin malca i jeśli uzna, że faktycznie może występować alergia pokarmowa u dziecka, skieruje pacjenta do alergologa. Specjalista wykona testy skórne oraz badanie krwi.
Leczenie alergii pokarmowej u dzieci
Niestety, nie istnieje lekarstwo na alergię pokarmową. Dobrą wiadomością jest fakt, że u większości dzieci alergia mija samoczynnie do trzeciego roku życia. Do tego czasu należy unikać podawania dziecku alergenu, najpierw jednak trzeba wykryć, co malucha uczula. Najczęstsze alergeny to: mleko krowie, jaja kurze, pszenica, orzechy (zwłaszcza ziemne), ryby, kakao oraz owoce cytrusowe. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, powinna ona wyeliminować z diety produkty uczulające lub – wprowadzać je pojedynczo do menu i obserwować reakcje dziecka.
Możliwe powikłania alergii pokarmowej
Zdiagnozowanie alergii pokarmowej u dziecka oraz unikanie podawania mu substancji uczulających jest niezwykle istotne dla zdrowia i życia malucha.
Przy silnej reakcji alergicznej organizmu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, w czasie którego co najmniej dwa układy w organizmie człowieka dają szereg groźnych symptomów: pojawia się obrzęk dróg oddechowych, utrudniający lub nawet uniemożliwiający oddychanie. Może też nastąpić utrata przytomności, czy znaczny spadek ciśnienia krwi.
Nieleczona alergia pokarmowa może doprowadzić w przyszłości do zjawiska, zwanego marszem alergicznym, polegającego na tym, że jedna alergia przechodzi w inną. W ten sposób od niegroźnej alergii pokarmowej może dojść do zachorowania nawet na astmę oskrzelową.