Domowe sposoby na uczulenie

Alergie Autor: redakcja Komentarz: 1

Czynników wpływających na reakcję alergiczną może być bardzo wiele. Niektórzy ludzie cierpią z powodu promieni słonecznych lub jakiegoś składnika pokarmowego, a innych uczula sierść zwierząt. Reakcje na kontakt z alergenem mogą być również bardzo zróżnicowane – bez względu na to z jakiego rodzaju czynnikiem uczulającym ma styczność organizm. Pomimo ogromnej ilości dostępnych na rynku farmaceutyków, domowe sposoby na uczulenie także posiadają swoich zwolenników.

Przyczyny reakcji alergicznych

Ludzie, którzy mają skłonność do alergii, wytwarzają znacznie więcej przeciwciał zwanych immunoglobulinami E. W przypadku kontaktu z czynnikiem uczulającym, system immunologiczny pobudza ciało do uwolnienia substancji chemicznych, między innymi histaminy, która powoduje obrzęk i zapalenie otaczających tkanek. Podczas tego procesu dochodzi do wystąpienia różnego rodzaju reakcji alergicznych, w zależności od tego, która część ciała miała styczność z alergenem. Mogą to być różnego rodzaju wysypki i wypryski skórne, opuchlizna, zaczerwienienia, swędzenie, pieczenie oraz wiele innych.

Uczulenie na twarzy

U ludzi z wrażliwą cerą często dochodzi do uczulenia na rożnego rodzaju składniki zawarte w kosmetykach. Dlatego takie osoby obarczone są większym ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej w przypadku zakupy nieużywanego dotąd produktu. Jednak, gdy na twarzy niespodziewanie pojawią się wypryski czy też rumień, nie trzeba od razu kupować specjalnych leków, nieraz wystarczy to, co ma się w lodówce. Sposobem na to jak pozbyć się uczulenia powodującego stany zapalne i rumień na twarzy jest maseczka ze zmiksowanego banana oraz ogórka. Alergii skórnej można także zapobiec pijąc codziennie koktajl sporządzony z buraków i marchwi.

Katar sienny

Różnego rodzaju czynniki alergiczne mogą powodować także występowanie kataru siennego. W aptekach dostępnych jest wiele parafarmaceutyków bez recepty, które mają działanie antyalergiczne, jednak istnieje również niejeden domowy sposób na uczulenie. Katar, w momencie, gdy spływa do gardła, często je podrażnia, powodując ból, który można zwalczyć poprzez płukanie go roztworem wody i soli. Sposobem na ogólne wzmocnienie układu odpornościowego jest picie wywaru z owoców cytrus, a także naparów z mięty pieprzowej i imbiru.

Alergie pokarmowe

Ludzie uczuleni na konkretne składniki pokarmowe muszą często rezygnować z ulubionych przez siebie posiłków, które pomimo tego, że im smakują, niestety także szkodzą, powodując nieprzyjemne objawy. W tych przypadkach z reguły się stosuje się leków przeciwalergicznych, gdyż przeważnie wystarczy nie spożywanie tych składników, które powodują problem. Dlatego stosuje się dietę eliminacyjną. Ciekawostką jest to, że w przypadku niektórych owoców spożywczych czynnikiem uczulającym może być np. tylko ich skórka, są to między innymi śliwki, morele, brzoskwinie, wiśnie czy migdały.

Podsumowując, aby zniwelować reakcje alergiczne nie trzeba wcale sięgać po specyfiki dostępne w aptece, gdyż można sobie z nimi poradzić za pomocą domowych sposobów. Jest to rozwiązanie nie tylko dużo bardziej oszczędne, ale także szybsze.

1 komentarz

  • czytelnik:

    Data: 23 lutego, 2018 Czas: 1:30 pm

    Najlepsze domowe sposoby na uczulenia to jak najwięcej wszystkiego próbować i mieć głęboko w poważaniu te wszystkie modne dziś złote porady, które wskazują, że dziecko trzeba przed wszystkim chronić i do niczego nie dopuszczać. Im więcej kontaktu za młodu z alergenami, tym lepiej i zdrowiej potem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − = 13

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *