Testy alergiczne u dzieci

Alergie Autor: Lekarz Komentarz: 1

W dzisiejszych czasach poziom niezdrowych składników w jedzeniu, powietrzu czy otoczeniu jest ogromny, a wraz z nim rośnie również liczba alergików. O ile kilkanaście lat temu rzadko które dziecko chorowało na alergię, o tyle dziś szacuje się, że alergia występuje nie tylko u co trzeciej osoby, ale również jest diagnozowana w wieku niemowlęcym. Kiedy i czy warto robić testy alergiczne u dzieci?

Najczęstsza alergia – pokarmowa

Alergie u dzieci objawiają się w różnym stadium, zależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko oraz jakie alergeny są szczególnie istotne dla jego układu odpornościowego. Jedną z pierwszych alergii jest alergia pokarmowa, która może występować nie tylko na etapie wprowadzania nowych produktów do diety, ale również jeszcze przy karmieniu wyłącznie mlekiem matki. Wówczas jej objawy są mniejsze, jednak wywoływana jest ona produktami, którymi żywi się matka dziecka. Zazwyczaj objawem takiej alergii jest ulewanie, silne kolki po spożyciu pokarmu, biegunki, a czasem również objawy skórne pod postacią wysypki. Do ustąpienia objawów zwykle wystarczające jest wyeliminowanie konkretnych składników z diety matki, albo dziecka.

Atopowe zapalenie skóry

Często zdarza się również atopowe zapalenie skóry, które może występować zarówno samoistnie, u dziecka genetycznie narażonego na alergię, jak również w przypadku, gdy dziecko spożywa alergizujące pokarmy, bądź ma alergię kontaktową. W okresie niemowlęcym, czyli do drugiego roku życia, objawia się ona nieco inaczej, niż u starszych dzieci, zawsze jednak objawy związane są z nieprawidłową kondycją skóry, tzn. zaczerwienieniem, suchością, tworzeniem się egzem i ognisk wtórnego zapalenia skóry.

Alergia wziewna

Pierwsze objawy alergii wziewnej niegdyś były diagnozowane dopiero w wieku ok. 2-3 lat. Dziś jednak coraz częściej zauważa się je już u niemowląt. Najczęściej uczulają roztocza kurzu, ale również białka skóry niektórych zwierząt. Istotne jest, aby w takim przypadku szybko zdiagnozować alergię, ponieważ może ona zniknąć w kontakcie z alergenem, ale jednocześnie w dalszym rozwoju prowadzić do pojawienia się choćby astmy oskrzelowej. Lekarze przestrzegają przed nurtem z lat 90., który nakazywał całkowitą izolację dziecka od alergenów – dziś stosuje się raczej techniki przyzwyczajania organizmu do czynnika alergizującego, które pozwalają na zanik, albo zmniejszenie objawów.

Testy alergiczne – czy warto je robić?

Jedyną skuteczną drogą oceny, jakie podłoże ma alergia u dzieci, jest zrobienie testów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w każdym przypadku na testy potrzebne jest odpowiednie skierowanie, podobnie jak na konsultację u lekarza alergologa. Warto szukać lekarza, który nie tylko ma aktualizowaną ciągle wiedzę, ale również rozsądnie podchodzi do leczenia alergii. U niemowląt możliwe jest zrobienie testów z krwi – często rodzice robią testy alergiczne prywatnie, co jest większym kosztem, ale pozwala na zrobienie pełnego spectrum alergenów. U dzieci ok. czwartego roku życia możliwe jest już zrobienie wiarygodnych i miarodajnych testów skórnych, które są mniej przyjemne – ale dają szybsze i bardziej dokładne wyniki.

1 komentarz

  • Igor:

    Data: 12 kwietnia, 2015 Czas: 6:43 am

    Najlepiej testy alergiczne u dziecka wykonać jak najwcześniej. Nie zawsze będzie idealny efekt i wykażą wszystko, ale nawet jeśli okaże się, że dzięki temu uda się określić jeden z alergenów, to bardzo to pomoże. Najczęściej określa się bowiem najbardziej inwazyjny i można już podjąć odpowiednie leczenie, by pozbyć się alergii u dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − = 18

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *