Afty u dzieci

Dzieci od pierwszych tygodni swojego życia są narażone na kontakt z wieloma drobnoustrojami i bakteriami. I choć nie można tego kontaktu ograniczać, wyjaławiając całe swoje otoczenie, to jednak należy dołożyć wszelkich starań, aby dziecko nie chorowało niepotrzebnie z uwagi na zbyt małą higienę czy nieprawidłowe warunki podczas karmienia, albo zabawy. Jedną z bolesnych, jednak dość łatwych w leczeniu dolegliwości są afty, które mogą dotknąć dziecko w każdym wieku.

Pleśniawki a afty

Podstawową sprawą jest rozróżnienie pleśniawek i aft. Te pierwsze mają wyłącznie podłoże drożdżakowe i sprzyja im długotrwale karmienie piersią oraz brak zróżnicowanej diety u dziecka. Dziecko karmione piersią ma w ustach głównie odczyn zasadowy, który sprzyja rozwojowi drożdżycy, a ta z kolei zamienia się w pleśniawki. Afty występują natomiast zwykle u dzieci, które jedzą także inne pokarmy, ponieważ pH jamy ustnej zmienia się na bardziej kwaśne. Dodatkowo, do zarażenia aftami dochodzi wskutek działania wirusów i bakterii.

Kiedy pojawiają się afty?

Afty u dzieci pojawiają się w kilku okolicznościach. Najczęściej za ich rozwój odpowiedzialne jest osłabienie organizmu, które wynika z choroby oraz przyjmowania antybiotyków. Osłabiona odporność nie jest w stanie radzić sobie z drobnoustrojami, wywołującymi afty, zaś antybiotyk sprawia, że w organizmie brak jest odpowiedniego pH oraz dobrej flory bakteryjnej. Z tego powodu afta u dziecka może pojawić się w obrębie jamy ustnej po przyjmowaniu antybiotyku, zwłaszcza w syropie.

Czasami afty są wynikiem nieprawidłowej higieny w okresie ząbkowania. Dziecko, które ząbkuje, zwykle bierze do ust wszystko, co znajdzie w swoim zasięgu, łącznie z własnymi dłońmi. Na nich znajdować się mogą różne drobnoustroje, które zazwyczaj nie wywołałyby choroby, jednak negatywnie wpływają na delikatne i rozpulchnione z powodu pojawienia się zębów dziąsła.

Afty mogą pojawić się również u dzieci, które w sposób mechaniczny uszkodziły sobie wnętrze ust, np. poprzez włożenie do niego ostrego przedmiotu czy nieprawidłowe szczotkowanie zębów. Wówczas wystarczy kontakt z bakteriami np. na smoczku czy dłoniach, aby afty zaatakowały w sposób bolesny.

Jak leczyć afty?

Zasadniczo afty u dziecka to schorzenie nawracające, ale niezbyt niebezpieczne. W sytuacji, gdy towarzyszy im gorączka oraz ogólne złe samopoczucie, niezbędny jest kontakt z pediatrą. W innych przypadkach dobrze sprawdzają się dostępne w aptekach preparaty, którymi można pędzlować wnętrze jamy ustnej. Najlepiej jest robić to gazą namoczoną w leku i nawiniętą na palec, ale dobrze sprawdzają się również u starszych dzieci patyczki kosmetyczne z dużą ilością waty.

Aftom w niektórych okolicznościach można i warto zapobiegać. Przede wszystkim dokonuje się tego poprzez wyparzanie zabawek w okresie ząbkowania. Drugą sprawą jest wczesne odzwyczajenie dziecka od smoczka, który z czasem staje się nośnikiem zarazków. Pomocne jest również stosowanie leków osłonowych podczas podawania antybiotyków – dzięki czemu flora bakteryjna ust jest w lepszej kondycji.

1 komentarz

  • Maniek:

    Data: 12 kwietnia, 2015 Czas: 6:46 am

    Lepiej zapytajcie lekarza o maść na afty. Często te wszystkie reklamowane w telewizji niewiele dają, a za niewielkie pieniądze można kupić płyny, które w jeden dzień wszystko wyleczą i nie będzie żadnego kłopotu. Często jesteśmy przywiązani do zoviraxu, dezaftanu, a tak naprawdę to działa prawie jak witamina C, więc lepiej wziąć porządne leki na aftę i szybko złagodzić dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 − 30 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *