Ból brzucha u dziecka

Każdej matce towarzyszy niepokój kiedy maluch skarży się na bóle brzucha. I choć zazwyczaj nie jest to nic poważnego, to warto postarać się o dobre samopoczucie malucha i zaradzić problemowi najlepiej jak potrafimy. Poniżej wszelkie przydatne informacje dotyczące tego, jak poprawnie wyleczyć bóle brzucha u dzieci.

Jakie są przyczyny bólu brzucha u dzieci

Małe dzieci są z natury ciekawe wszystkiego, co je otacza. Z tego powodu mogą zechcieć spróbować na przykład jak smakuje to lub inne pożywienie, nawet jeżeli nie jest ono dla nich wskazane. Dlatego tak często ból brzucha u dziecka wywołuje zwykła niestrawność. Jej podłożem może być również nieodpowiednia dieta maluszka. Najczęściej głównym powodem jest nadmierne spożywanie łakoci, cukierków i chipsów, które oczywiście dobrze nie służą zdrowiu i odpowiedniej wadze naszej pociechy.

Jeżeli nasze dziecko cierpi na zwykłą niestrawność, która objawia się jedynie bólem brzucha, wystarczy zrobienie lekkiego masażu oraz podanie ziółek na niestrawność. Natomiast jeżeli wystąpią poważniejsze objawy, takie jak biegunka czy wysoka temperatura, należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż występuje podejrzenie zatrucia pokarmowego.

Być może przyczyną bólu brzucha u dziecka jest nie to, co zjadło lecz jak jadło. Mowa tutaj o nazbyt łapczywym jedzeniu, którego wynikiem mogą być gazy lub kolka. Ta dolegliwość spotyka najczęściej niemowlaki. W takim przypadku nie możemy zbyt wiele poradzić – jedynie odpowiednie ułożenie maluszka oraz masowanie brzucha i stópek pozwoli choć trochę złagodzić ból.

Inne przyczyny występowania bólu brzucha u dzieci

Inne przypadłości, na które wskazują bóle brzucha u dziecka, to alergie na różne pokarmy. Do najczęstszych alergenów należy mleko krowie, choć nie powinniśmy wykluczać również innych składników mających działanie silnie uczulające. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja lekarska oraz ułożenie specjalnej diety wykluczającej składniki, które wywołują uczulenie. Musimy również pamiętać, aby natychmiast reagować na wypadek ostrego bólu brzucha – może to być objaw zapalenia wyrostka robaczkowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

82 + = 84

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *