Ból głowy u dzieci

Rodzice często są przeczuleni na punkcie zdrowia swoich dzieci, dlatego reagują na wyrost w przypadku wielu dolegliwości. Bóle głowy są schorzeniem dotykającym okresowo praktycznie całego społeczeństwa – najczęściej jednak nie są groźne. Ich przyczyny u dzieci można podzielić na kilka grup, ale tylko w niektórych przypadkach wymagają interwencji lekarza.

Choroby i schorzenia

Ból głowy u dziecka występujący w trakcie leczenia choroby, np. przeziębienia, zapalenia zatok, zapalenia ucha czy chorób górnych dróg oddechowych, jest jednym z normalnych objawów choroby. Zazwyczaj wystarczające w takim przypadku jest podanie przystosowanych dla dzieci środków przeciwbólowych.

Jeśli jednak bólowi głowy towarzyszy trudna do zbicia gorączka, dreszcze, zaburzenia neurologiczne, np. problemy ze skupieniem wzroku, równowagą, trudności w mówieniu – konieczny jest kontakt z lekarzem. Przeprowadzi on serię odpowiednich badań, w tym m.in. obserwację sztywności karku, która może wskazywać nawet na zapalenie opon mózgowych.

Nieprawidłowy tryb życia

Ból głowy u dziecka może pojawić się również wskutek przejedzenia, zwłaszcza tzw. śmieciowym jedzeniem. Często dzieci, które dużo patrzą w ekran komputera czy telewizora mogą cierpieć na bóle głowy, zwłaszcza w godzinach wieczornych.

Niekiedy ból głowy dziecka, który nie jest uciążliwy, ale pojawia się regularnie wieczorami, może zwiastować konieczność wizyty u okulisty. Problemy z bólami głowy niejednokrotnie wywoływane są brakiem dobrze dobranych okularów.

Postępowanie i leczenie

Bóle głowy u dzieci nie powinny być ignorowane w wymienionych wyżej przypadkach, jak również wówczas, gdy są np. następstwem wypadku, albo uderzenia. Wymagają również konsultacji lekarskiej, gdy wywołują wymioty, budzą dziecko w nocy czy regularnie nawracają pod postacią migren.

We wszystkich innych przypadkach, zwłaszcza bólach głowy, które występują rzadko i nie są wywołane żadnym zdarzeniem, wystarczy podanie dziecku leku przeciwbólowego. Dobrze jest zanalizować, czy nie siedzi ono za dużo przed telewizorem, nie je nieregularnie, nieodpowiednio do swojego wieku, albo nie przyjmuje nieprawidłowej pozycji podczas zabawy czy odrabiania lekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 37 = 40

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *