Ból ucha u dzieci

Bóle uszu to częsta przypadłość u małych dzieci i niemowląt. Przyczyną jest słabo rozwinięty układ odpornościowy, który sprzyja powstawaniu zakażeń. Najczęściej to zakażenie, które trzeba wyleczyć, gdyż może doprowadzić do powikłań i nieprzyjemnych, a co najgorsze, trwałych konsekwencji.

Główne przyczyny bólu ucha u dzieci

Powodem, dla którego występuje ból ucha u dziecka jest najczęściej zapalenie ucha środkowego. Powstaje ono w wyniku przebytego przeziębienia lub w konsekwencji zakażenia bakterią lub wirusem. Jeżeli dziecko jest na etapie ząbkowania, produkcja śliny jest większa, co również może być powodem wystąpienia zapalenia.

W przypadku większych dzieci mamy do czynienia z ryzykiem wystąpienia zapalenia ucha zewnętrznego. Taka dolegliwość może być spowodowana przez wiele czynników, jak na przykład niewłaściwe stosowanie patyczka do uszu lub kontakt z zabrudzoną wodą. W dużej większości przypadków, ból ucha u dzieci jest spowodowany kontaktem z bakteriami, które powodują również zapalenie gardła. Jedynie u 30% dzieci z zapaleniem ucha, przyczyną powstania choroby są wirusy.

Bóle uszu u dzieci, a inne objawy

Jeżeli dziecko skarży się na bóle uszu, warto zaobserwować czy temu objawowi nie towarzyszą jakieś inne schorzenia. Przykładowo, wysoka gorączka oraz biegunka potwierdzają, że dziecko choruje na zapalenie ucha.

Kiedy do lekarza z bólem ucha

Jeżeli dziecko skarży się na wyjątkowy ból ucha i dodatkowo cierpi na wymienione wyżej schorzenia, wizyta u lekarza powinna być przeprowadzona jak najszybciej. Warto, aby specjalista wystawił dobrą diagnozę jak najszybciej, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Najczęściej bóle uszu u dziecka leczone są za pomocą antybiotykoterapii.

Domowe sposoby leczenia dziecka polegają głównie na łagodzeniu objawów oraz na niedoprowadzeniu do rozwoju infekcji. Należy dbać o odpowiednie nawilżenie w pomieszczeniu oraz o to, aby nos dziecka pozostawał drożny. Na wypadek zauważenia jakichkolwiek niepożądanych objawów należy zgłosić się do specjalisty.

1 komentarz

  • malia:

    Data: 13 lipca, 2018 Czas: 12:54 pm

    Parę razy już w ciągu kilku ostatnich miesięcy synek przy różnych okazjach skarżył się na ból ucha. Używałam wtedy *** z olejkami, który zawsze skutecznie uśmierzał ból ucha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 − 68 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *