Ból zęba u dziecka

O zęby należy bezwzględnie dbać – nie mają one skłonności do odbudowy, a ich zaniedbanie często skutkuje koniecznością przechodzenia nieprzyjemnych oraz kosztownych zabiegów stomatologicznych. U dzieci ból zęba często jest powodem płaczu, gorszego samopoczucia czy problemów ze snem. Z czego jednak wynika?

Bóle wzrostowe

Pierwsze bóle w obrębie dziąseł pojawiają się u dzieci, u których wyrzynają się zęby zwane mleczakami – czyli te, które za jakiś czas wypadną i ustąpią miejsca zębom stałym. O ile niemowlęta zwykle dają dość wyraźne znaki, że coś jest nie tak, o tyle wymiana zębów mlecznych na stałe u starszych dzieci często budzi różne obawy.

Ból zęba u dziecka, które wymienia zęby mleczne na stałe, często spowodowany jest tym, że poprzedni, mleczny ząb jeszcze nie wypadł. Wówczas warto dawać dziecku coś twardszego do przegryzienia, aby samodzielnie i naturalnie rozruszało ono ząb. Warto również nadzorować wypadanie zębów mlecznych, aby dziecko nie połknęło żadnego w nocy – a w razie potrzeby zgłosić się na wyrwanie do dentysty. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny.

 

Bóle spowodowane próchnicą

 

Regularne wizyty u stomatologa są wskazane, aby dziecko nie cierpiało z powodu próchnicy. Nawet jednak odpowiednia dieta oraz higiena jamy ustnej nie jest w stanie całkowicie ochronić przed próchnicą – wówczas bóle zębów u dzieci mogą występować przede wszystkim w trakcie jedzenia, gdy ząb jest naruszany, a kawałki posiłku dostają się do wyrobionej przez próchnicę dziury. Bóle zębów stałych każdorazowo powinny być przebadane przez dentystę, aby zapobiegać rozwojowi ewentualnych infekcji i zapaleń.

 

Jak łagodzić ból zęba u dzieci

 

Istnieje kilka metod domowego radzenia sobie z bólem zębów. W przypadku dzieci, którym zęby się wyrzynają, sprawdzają się dostępne w aptece bez recepty żele przeciwbólowe – znieczulają one miejscowo dziąsło, dzięki czemu ból jest mniejszy. W niektórych przypadkach stosowne może być podanie lekkich leków przeciwbólowych. Sprawdzają się też płukanki ziołowe, np. z szałwii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 − 39 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *