Jak radzić sobie ze wzdęciami u dzieci?

Wzdęcia – kojarzone są głównie jako przypadłość ludzi dorosłych, wynikająca z przejedzenia, zjedzenia ciężkostrawnej potrawy lub ogólnie – ze złych nawyków żywieniowych. Wzdęcia mogą jednak dotyczyć także najmłodszych. Skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić i co robić, by dziecko nie musiało się z nimi zmagać?

Przy wzdęciach u dzieci, rozróżnić należy dwie podstawowe grupy wiekowe, u których dolegliwość występuje. Pierwszą z grup są dzieci najmłodsze: noworodki i niemowlęta, drugą – dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. U obu tych grup przyczyny występowania wzdęć, objawy oraz sposoby radzenia sobie z nimi będą różne.

Objawy wzdęć u dzieci

U niemowląt wzdęcia rozpoznamy po powiększonym i twardym brzuszku. Dziecko jest rozdrażnione, płacze, na zmianę przykurcza i prostuje nóżki, może też prężyć całe ciało. Często pojawiają się gazy, malec ma natomiast problemy z wypróżnieniem się.

U dzieci starszych brzuch zwiększa podczas wzdęć swoją objętość, jest twardy, a pociecha uskarża się na ból, który trudno jej sprecyzować. Dolegliwościom zwykle towarzyszą gazy, można zaobserwować u dziecka spadek apetytu oraz apatię.

Przyczyny wzdęć u noworodków

Wzdęcia u dziecka kilkumiesięcznego mogą mieć wiele różnych źródeł. Najczęstszą przyczyną jest kolka jelitowa, ale równie prawdopodobne są: nietolerancja laktozy, zła dieta matki karmiącej piersią, czy nieprawidłowa technika karmienia. Aby uniknąć wzdęć u maluszka, karmionego piersią, należy przestrzegać odpowiedniej diety i wystrzegać się potraw wzdymających, bo ich składniki przenikać mogą do mleka matki. W pierwszych miesiącach życia dziecka, warto także zrezygnować z produktów, zawierających laktozę, ponieważ niedostatecznie wykształcony układ trawienny maluszka może wykazywać nietolerancję na nią.

Gdy do diety niemowlęcej zaczynamy wprowadzać nowe produkty, pamiętajmy, by robić to stopniowo, wprowadzając po niewielkiej ilości jednego nowego składnika.

Przyczyny wzdęć u dzieci starszych

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym cierpią na wzdęcia głównie wtedy, gdy nie mają wpojonych odpowiednich nawyków żywieniowych. Spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy oraz żywności przetworzonej, szybkie, niedokładne gryzienie posiłków, jedzenie w biegu, znikoma aktywność fizyczna i picie napojów gazowanych – wszystko to sprzyja powstawaniu wzdęć. Jeśli jednak wyeliminujemy z diety dziecka czynniki wywołujące wzdęcia, nauczymy dziecko jadać w spokoju i bez pośpiechu, a mimo to dolegliwości powracają, należy udać się z pociechą do lekarza, bo być może wzdęcia są objawem choroby ze strony układu pokarmowego.

Jak leczyć wzdęcia u dzieci?

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć wzdęcia u dzieci. Tak naprawdę nie istnieje jakaś skuteczna, jedyna słuszna metoda walki ze wzdęciami. U malutkich dzieci zwykle sprawdza się delikatny masaż brzuszka oraz stosowanie ciepłych okładów na brzuszek, niektórzy rodzice polecają również ciepły nawiew z suszarki do włosów – jej dźwięk dodatkowo wyciszy dziecko i ułatwi mu zaśnięcie. W przypadku silnych wzdęć, pomóc mogą specjalne kropelki rozkurczowe, dostępne w aptece, albo herbatka ziołowa – rumiankowa lub z kopru włoskiego.

U dzieci starszych jedyną skuteczną metodą walki ze wzdęciami jest wprowadzenie odpowiedniej diety, trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz zapewnienie dziecku optymalnej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli nauczymy pociechę od najmłodszych lat prawidłowo się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia, uchronimy ją w przyszłości również przed innymi przykrymi dolegliwościami i schorzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 31 = 34

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *