Katar u dzieci

Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola często borykają się z problemem kataru u swoich pociech. Nie jest to raczej nic niespotykanego, bowiem zazwyczaj wystarczy, że w grupie pojawi się jedno dziecko z niedoleczoną chorobą, a za chwilę okazuje się, że połowa przedszkola leży w łóżkach. Skąd jednak bierze się u dzieci katar? Jak temu zapobiegać? Czym leczyć?

Głównymi przyczynami powodującymi katar u dzieci są wirusy i bakterie. W przypadku tych pierwszych nie należy się martwić. Organizm jest w stanie sam sobie z nim poradzić. Najczęstszymi objawami kataru wirusowego jest ból gardła, lekki kaszel i stan podgorączkowy. Wydzielina wypływająca z nosa jest przezroczysta lub biała. Jeśli natomiast jest ona biało-żółta bądź zielonkawa, wskazuje to na katar bakteryjny. Nie można tego zlekceważyć, ponieważ infekcja ropna może zaatakować zatoki, oskrzela, a nawet płuca. W takim wypadku niezbędna jest wizyta u pediatry, może on bowiem zaordynować podanie dziecku antybiotyku.

U dzieci chodzących do przedszkola raczej ciężko ustrzec się przed katarem. Są one jeszcze mało odporne, więc organizm łapie wszelkie wirusy. A o to nietrudno w grupie dzieci pochodzących z różnych środowisk. Można jednak samemu dbać o to, by odporność wzrastała. Do tego potrzebna jest odpowiednia, zdrowa dieta, bogata w świeże owoce i witaminy. Ważne jest także spacerowanie z dzieckiem na świeżym powietrzu i rozsądne oswajanie go z chłodem. Należy także ubierać dziecko stosownie do pogody, łatwo bowiem o przegrzanie w nieodpowiednim ubraniu.

Sposoby na katar u dziecka

Jak leczyć katar u dziecka, gdy już się pojawi? Najlepszym sposobem na katar u dziecka jest pryskanie do noska wodą fizjologiczną lub morską. Każda z nich jest dostępna w aptece bez recepty. Ponadto należy dbać o to, aby stale go udrożniać, ułatwiając w ten sposób dziecku oddychanie. Najlepiej od najmłodszych lat uczyć dzieci wycierania nosa w chusteczkę – w ten sposób są w stanie ulżyć sobie same chociaż trochę. Warto także pamiętać o tym, że nie każde krople są odpowiednie dla dzieci. Najlepiej zapytać farmaceutę, który dobierze lek odpowiedni do wieku dziecka.

Można także stosować krople obkurczające śluzówkę. Nie wolno ich jednak stosować dłużej, niż dwa do trzech dni. Należy także przedtem skonsultować się z lekarzem. Zbyt długie i zbyt częste stosowanie takich kropelek, może powodować tak zwany polekowy nieżyt nosa, co oznacza, że obrzęk będzie się utrzymywał pomimo leczenia. Zamiast tego trzeba starać się nawilżać powietrze w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Należy także podawać mu jak najwięcej płynów – wody, bądź ziołowych herbatek. Dzięki temu śluzówka będzie lepiej nawilżona.

Nie ma w zasadzie dobrego sposobu na to, aby dziecko uniknęło kataru. Jest to po prostu choroba, którą musi przejść, w wieku przedszkolnym nawet do dziesięciu razy w ciągu roku. To normalne, ponieważ u dzieci system immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Niemniej należy zwracać baczną uwagę, czy wydzielina nie wskazuje na katar ropny, który może prowadzić do poważnych powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 2

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *