Kolka jelitowa
Jeszcze niedawno pokutował mit o tym, że każde niemowlę do ok. czwartego miesiąca życia, obowiązkowo musi przechodzić ataki kolki. Nie jest to prawda – tak samo jak prawdą nie jest, że kolkę wywołuje tylko nieprawidłowe żywienie matki czy, że nie może ona pojawiać się u starszych dzieci. Istotne jest, aby umieć ją rozpoznać i łagodzić jej objawy, a także – szczególnie u starszych dzieci – umieć dojść do jej przyczyny.
Kolka niemowlęca – przyczyny i objawy
Kolka u dziecka małego to zwykle nagły napad bólu, połączony z charakterystycznymi objawami. Dziecko nagle zaczyna płakać, zazwyczaj po karmieniu w trakcie dnia. Podczas płaczu buzia robi się bardzo czerwona, dziecko zaciska dłonie w pięści i podciąga nóżki do brzucha. Brzuch jest twardy i wzdęty, zarówno podczas płaczu, jak i po nim, zaś dziecko nie uspokaja się po bliskim kontakcie z rodzicem.
Kolka niemowlęca występuje zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia, jednak dotyka mniej, niż połowę populacji niemowląt. Dotąd nie udało się dojść, co jest jej przyczyną. Prawdopodobnie najczęściej powodowana jest przez połknięte pęcherzyki powietrza, które wzdymają brzuch i nie pozwalają na odprowadzenie gazów. Połykanie powietrza może pojawić się podczas ssania, jak również w trakcie płaczu. Inne teorie wskazują na niedostatecznie rozwinięty układ pokarmowy małego dziecka, a także brak tolerancji na niektóre składniki, np. mleko krowie.
Istnieje również podejrzenie, że pojawienie się kolki u dziecka jest uwarunkowane zachowaniem oraz dietą matki. Na kolkę częściej cierpią dzieci, których matki przeżywają długotrwały stres. Również spożywanie mleka krowiego i warzyw kapustnych może powodować zwiększone ryzyko pojawienia się kolki.
W przypadku, gdy kolka jelitowa u dziecka pojawia się w starszym wieku, zazwyczaj jej powodem jest zbyt mała aktywność fizyczna oraz nieprawidłowa dieta – jedzenie potraw zbyt tłustych, przetworzonych i niezdrowych. Jeśli kolka występuje często i jest gwałtowna, dziecko powinno mieć wykonane badania, które zleci lekarz pediatra. Takie objawy mogą wskazywać na nietolerancję, bądź alergię pokarmową, albo np. celiakię.
Jak zwalczać kolkę?
Istnieje cały szereg sposobów na walkę z kolką u dziecka. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że kolce można zapobiegać – przede wszystkim przez podawanie herbatek przeciwkolkowych, zwykle wykonanych na bazie kopru włoskiego. Dodatkowo, istotne jest, aby dziecko odbijać podczas karmienia i po nim. W przypadku dzieci jedzących z butelki istotne jest odpowiednie dobranie smoczka – aby zapobiegał łykaniu nadmiaru powietrza podczas ssania.
Jeśli kolka u dzieci występuje regularnie, można łagodzić jej objawy. Dobrze działa wykonanie delikatnego, ciepłego okładu na brzuchu dziecka, bądź podgrzanie go przez ubranie suszarką. Pomocna może być również ciepła kąpiel, albo położenie dziecka tak, aby leżało brzuchem na brzuchu rodzica oraz wykonanie delikatnego masażu pleców. Kolka ustępuje w momencie, gdy dziecku odejdą gazy, dlatego też atak kolki jelitowej u dziecka zaczyna się i kończy bardzo gwałtownie.