Stulejka u chłopców

Istnieje wiele chorób i nieprawidłowości w budowie narządów, które typowe są dla określonej płci. Nie inaczej jest w przypadku stulejki – dość kłopotliwej w dorosłym życiu wady, która powoduje trudności w zachowaniu higieny, a także uniemożliwia prowadzenie życia seksualnego. Stulejka może pojawiać się czasem u dorosłych mężczyzn, jednakże najczęściej stwierdza się ją u dzieci. To właśnie w wieku dziecięcym lekarze podejmują się jej leczenia, które w zasadzie prawie zawsze w tempie natychmiastowym przynosi odpowiednie efekty.

Czym jest stulejka?

Stulejka to wada napletka, która powoduje, że z powodu przewężenia nie może się on zsunąć z żołędzi penisa. Wada to oznacza w rzeczywistości wiele kłopotów w okresie dorastania oraz w życiu dorosłym. Brak swobodnego zsunięcia napletka jest kłopotliwy przy rozpoczęciu oraz kontynuowaniu życia seksualnego – stosunek może powodować u mężczyzny ból. Co więcej, z powodu zapasu skóry nie jest możliwe dokładne oczyszczenie żołędzi po stosunku czy oddaniu moczu, dlatego namnażają się tam bakterie, które mogą powodować stany zapalne oraz wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Kiedy można stwierdzić stulejkę?

W zasadzie objawy stulejki u dziecka nie różnią się niczym od objawów u dorosłego mężczyzny – napletek nie może się swobodnie zsunąć z żołędzi penisa, a próby jego zsunięcia powodują silny ból. Czasami pierwszym objawem jest nawracające zapalenie dolnych dróg moczowych, wywoływane namnażającymi się w tym fragmencie skóry bakteriami.

Stulejka u dzieci jest właściwie rzeczą fizjologiczną. Na początku życia chłopca aż do ukończenia trzeciego roku napletek jest w sposób fizjologiczny przyczepiony do żołędzi. Z czasem tkanka, która powoduje to łączenie, czyli mastka, daje się wypłukiwać oraz czyścić, co powoduje stopniowe odklejanie skóry od żołędzi i możliwość zsunięcia napletka.

Stulejka – zapobieganie i leczenie

Stulejce w przypadku dzieci da się zapobiegać poprzez uważną obserwację rozwijających się narządów płciowych chłopca, a także przeprowadzanie odpowiedniej higieny. Dziecko, które uczy się samodzielnie korzystać z ubikacji, powinno być uczone, w jaki sposób to zrobić, aby cały proces przebiegał higienicznie. Co więcej, regularne utrzymywanie higieny przed ukończeniem trzeciego roku przez chłopca zwykle zapobiega tworzeniu się stulejki.

Jeśli jednak nie uda się temu zapobiec, stulejka u dziecka jest stuprocentowo usuwalna. W niektórych przypadkach, jeśli mastka jest już naruszona, ale nie została w całości usunięta, stosuje się leczenie farmakologiczne. Polega ono przede wszystkim na stosowaniu miejscowych maści sterydowych, których zadaniem jest usunięcie mastki oraz zlikwidowanie stulejki.

W innych przypadkach, gdy takie leczenie jest nieefektywne, bądź bezcelowe, wykonuje się zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu skóry napletka, bądź jej usunięciu – czyli obrzezaniu. Po zabiegu konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny, a także używanie rozmaitych maści łagodzących, z uwagi nie tylko na miejsce gojenia szwów, ale również bardzo wrażliwą i odsłoniętą żołądź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 1 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *