Ząbkowanie

Istnieje wiele procesów fizjologicznych, które nie są przyjemne dla człowieka, ale pozostają koniecznością. Jednym z nich jest ząbkowanie – proces ten występuje w różnym wieku i może trwać przez różnych okres, a dodatkowo często jest związany z pierwszym silnym bólem odczuwanym przez dziecko. Z tego powodu rodzice powinni nauczyć się rozpoznawać objawy ząbkowania i łagodzić je, zapewniając dziecku większy komfort.

Czas trwania ząbkowania

Trudno powiedzieć jednoznacznie, ile trwa ząbkowanie u dziecka. W zasadzie jego początek może nastąpić między czwartym a dwunastym miesiącem życia – kwestia ta uwarunkowana jest przede wszystkim genetycznie. Jeśli zastanawiamy się, kiedy pojawi się pierwszy ząbek i czy płacz oraz wrażliwość dziecka mogą być objawem ząbkowania, dobrze jest zapytać o okres ząbkowania u rodziców dziecka.

Trzeba mieć na uwadze, że ząbkowanie u dziecka nie objawia się dopiero wraz z pojawieniem się pierwszego zęba. Wówczas widzimy już efekt całego procesu, który zaczyna następować od kilkunastu dni do kilku tygodni wcześniej.

Pierwszy etap ząbkowania, zakończony pojawieniem się ostatnich zębów mlecznych, trwa zwykle do ok. 3 roku życia dziecka. Potem wymiana zębów następuje w przedszkolu oraz pierwszych latach szkoły podstawowej. Ten proces jednak jest zwykle lepiej znoszony, głównie ze względu na wiek dziecka oraz mniejszą bolesność.

Objawy ząbkowania

Istnieje cały szereg objawów ząbkowania, które mogą, ale nie muszą się pojawić. Dziecko staje się wówczas bardziej wrażliwe, a jego zachowanie może wydawać nam się niepokojące – niemowlę więcej płacze, nie może spać, odmawia jedzenia. Czasami, zwłaszcza przy pierwszych zębach, pojawia się gorączka. Objawy te są jednak na tyle ogólne, że warto dodatkowo sprawdzić, czy dziecku nie dolega nic innego.

Bardziej widoczne objawy ząbkowania to obfite ślinienie się, czerwone, gorące oraz rozpulchnione dziąsła, które bolą przy dotyku, a także skłonność dziecka do wkładania do buzi najróżniejszych rzeczy.

Jak ulżyć dziecku przy ząbkowaniu?

Ząbkowanie u dzieci jest procesem naturalnym, dlatego nie można mu zapobiec i należy jedynie sprawić, aby minęło dość delikatnie. Warto przede wszystkim przestrzegać higieny u dziecka – dbać o to, aby zabawki były regularnie myte, podobnie jak i dziecięce rączki.

Na rynku dostępne są rozmaite gryzaki, specjalnie przygotowane na ten trudny okres niemowlęctwa. Zawierają one w sobie specjalny płyn, bądź żel, który można schłodzić w lodówce i podać dziecku jako gryzak. Wówczas dziecko, gryząc taką zabawkę, łagodzi nieco ból dziąseł.

Jeśli niemowlę odmawia jedzenia, warto spróbować nakarmić je łyżeczką i płynną papką, której nie trzeba gryźć i ssać. W bardzo ciężkich przypadkach możliwe jest zastosowanie specjalnych preparatów łagodzących ból przy ząbkowaniu. Działają one przeciwbólowo i antybakteryjnie, ale nie mogą być stosowane zbyt często – należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po zaaplikowaniu żelu, dzieci zwykle chętniej śpią i jedzą, dlatego może to być jedyne wygodne rozwiązanie dla rodzica.

1 komentarz

  • Mama28:

    Data: 22 kwietnia, 2015 Czas: 1:58 pm

    U nas sprawdza się żel dentinox oraz czopki viburcol, które działają uspokajająco. Czasami jednak pojawia się gorączka nawet koło 39 st, wtedy podaje leki np. milifen – ibuprofen w syropku. Moja Julka lubi jak jej dziąsła masuje zwilżoną gazą a ostatnio upodobała sobie metalową łyżeczkę, gryzaki jej nie pasują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 + = 44

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *