ADHD

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

ADHD u dzieci powinno być diagnozowane wyłącznie z pomocą specjalisty. Nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, ponieważ objawy takie jak trudności w skupieniu uwagi czy nadmierna nadpobudliwość mogą wystąpić także w innych chorobach układu nerwowego.

Objawy ADHD

ADHD to poważna choroba i nie powinno się jej uważać za nieistniejący problem. Dziecku z tym schorzeniem poświęcać należy wiele uwagi. Objawy ADHD to przede wszystkim brak koncentracji, ale również nadmierna ruchliwość i zmienność nastrojów. Dziecko zwykle nie wykonuje zaplanowanej czynności, łatwo się rozprasza, gubi potrzebne mu rzeczy i prawie zawsze zapomina, gdzie co położyło.

Nadmierna aktywność może przejawiać się różnie. Przede wszystkim dziecko zbyt dużo mówi, nie zważając na prowadzoną właśnie rozmowę innych osób. Może również biegać w kółko, nie słuchając w ogóle upomnień opiekuna. Należy jednak pamiętać, że łatwo można przypisać chorobę całkowicie zdrowemu dziecku. Nie każde niegrzeczne zachowanie wskazuje na ADHD. Dlatego po zauważeniu objawów należy zwrócić się do specjalisty, który będzie w stanie ocenić, czy dane dziecko rzeczywiście ma problem. Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się około czwartego roku życia, choć według niektórych już wcześniej można zauważyć, że dziecko jest nadpobudliwe.

Przyczyny ADHD

Przyczyny ADHD nie są znane. Niektórzy wskazują na nieprawidłowy rozwój układu nerwowego, a zwłaszcza niedojrzałość ośrodkowego układu nerwowego. Lekarze upatrują przyczyny również w poziomie substancji regulujących pracę mózgu. Prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się z tą chorobą zwiększa się, jeśli matka w czasie ciąży stosowała różne używki, takie jak alkohol czy papierosy. Przyczyna tej choroby może być również dziedziczna – jeśli jedno dziecko ma ADHD, to jest dość prawdopodobne, że następne również będzie je mieć. Nie ma jednak stuprocentowego potwierdzenia, co tak naprawdę wpływa na wystąpienie tego schorzenia.

Leczenie ADHD

Leczenie ADHD to dość skomplikowany proces, jednak z tą chorobą da się normalnie żyć. Oprócz terapii niezbędne jest zwykle leczenie farmakologiczne. Leki takie jak metylfenidat pozwalają na poprawę jakości życia osoby z ADHD. Zwykle środków tego typu nie przyjmuje się cały czas, by ograniczyć możliwe skutki uboczne, wtedy jednak wracają objawy choroby.

Leczenie farmakologiczne to nie jedyna metoda, jaką można zastosować. Dziecko powinno uczęszczać na terapię, ponieważ to pozwoli mu na łatwiejsze życie w społeczeństwie. Oprócz standardowych metod warto wykorzystać także te mniej tradycyjne. W zmniejszeniu objawów choroby może pomóc muzykoterapia, przy czym warto zapytać specjalistę o konkretne utwory, na przykład wspomagające wyciszenie. Można również rozważyć opiekę nad zwierzęciem. Dla dziecka z ADHD lepiej jest jednak wybrać pupila mało ruchliwego.

Rodzice również mają duży wpływ na zachowanie dziecka. Niezbędne jest ułożenie rutynowego planu dnia. Pokój dziecka musi być zorganizowany tak, by nie było tam nic rozpraszającego. Na biurku powinien panować perfekcyjny porządek. To wszystko pozwoli na łatwiejszą pracę, ale trzeba się przygotować na to, że będzie ona długa i żmudna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 25 = 32

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *