Angina
Angina u dzieci, czyli ostre zapalenie migdałków podniebiennych może mieć różne podłoże. Kiedy choroba jest wywołana wirusem pojawia się zaczerwienienie gardła i gorączka. W przypadku, gdy powodem zapalenia są bakterie, objawy są bardziej nasilone, a dodatkowo można zauważyć zmiany na migdałkach. Określenie typu anginy jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy rodzaj terapii.
Objawy anginy u dzieci mogą obejmować również wymioty i bóle głowy, szczególnie jeśli czynnikiem wywołującym schorzenie są paciorkowce. Chorobą można zakazić się drogą kropelkową, dlatego dziecko, które ma zapalenie migdałków, powinno być kurowane w domu. Rozpoznanie i podjęcie odpowiedniej terapii jest tak ważne, ponieważ paciorkowce mogą być przyczyną różnych powikłań. Zlekceważenie choroby może doprowadzić nawet do zapalenia kłębuszków nerkowych lub do gorączki reumatycznej. Paciorkowce mogą również doprowadzić do uszkodzenia serca, które wcale nie musi ujawnić się od razu. Innym powikłaniem anginy jest ropień okołomigdałkowy.
Kiedy dziecko trafi do lekarza z objawami anginy, powinno mieć pobraną próbkę, by określić, co wywołało chorobę. W przypadku wirusów stosuje się wyłącznie leczenie objawowe. Pomocne w przypadku bólu jest płukanie gardła roztworami ziołowymi lub po prostu wodą z dodatkiem soli. Na gorączkę podaje się zwykle łagodne środki i zaleca się picie dużej ilości płynów, unikając jednak tych, które mogą podrażnić gardło, czyli na przykład kwaśnych soków owocowych.
W przypadku anginy ropnej, najczęściej wywołanej paciorkowcami, konieczne jest zastosowanie antybiotyku. Jest on przepisany zwykle na dziesięć dni i nie należy się przejmować, jeśli objawy choroby nie będą ustępować od razu. W przypadku dużego obrzęku gardła, który utrudnia oddychanie, konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza – najlepiej wezwać pogotowie. Jeśli sany antybiotyk nie przyniósł pożądanych efektów, dalszą kurację stosuje się innym środkiem, ponieważ bakterie prawdopodobnie uodporniły się na dany specyfik. Takich sytuacji można zwykle uniknąć, jeśli określi się dokładnie, jaka bakteria wywołała chorobę – można wtedy podać lek, który na pewno zadziała. Warto się przy tym upierać, ponieważ dobrze jest zaoszczędzić dziecku ponownej kuracji.
Obecnie jako panaceum na anginę nie stosuje się już tak często usuwania migdałków. Ta metoda nie jest też traktowana, jako profilaktyka już po pierwszym zapaleniu gardła. W przypadku jednak, gdy pojawi się powikłanie, takie jak ropień okołomigdałowy często rozważa się operację. Może być ona również wskazana wtedy, gdy angina powraca bardzo często (ponad cztery razy w roku) i ma ona ciężki przebieg. Chociaż usunięcie migdałków można przeprowadzić jedynie przy znieczuleniu miejscowym, to w przypadku dzieci lekarze często decydują się na narkozę. W ten sposób oszczędza się małemu pacjentowi strachu i niemiłych przeżyć. Sam zabieg trwa krótko, ważne jest jednak, by potem dziecko miało właściwą opiekę. Istotne jest zwłaszcza unikanie fizycznego wysiłku. Zwykle jednak samo leczenie anginy u dzieci wystarcza i nie trzeba wykonywać zabiegu.