Choroba bostońska

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Choroba bostońska to schorzenie, które dotyka w szczególności dzieci poniżej 10. roku życia, ale także osoby dorosłe, głównie w okresie wiosennym lub letnim. Kryjąca się pod tą nieco tajemniczą nazwą choroba jest wywoływana przez enterowirusy Coxsackie.

Choroba bostońska u dzieci rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z wirusem szczególnie za pomocą dotyku osoby chorej, a także przedmiotów, których używała lub ich śliny. Szczególnie łatwo jest o jej rozprzestrzenienie się, gdy dziecko chore znajdzie się w większym skupisku – np. w przedszkolu, w szkole, czy podczas zabaw na świeżym powietrzu.

Objawy choroby bostońskiej u dzieci

Choroba bostońska potocznie zwana jest chorobą stóp, dłoni i ust, ponieważ jednym z głównych jej objawów jest charakterystyczna czerwona wysypka, zlokalizowana tylko na stopach, dłoniach oraz w okolicach i wewnątrz jamy ustnej (w tym także na gardle). Tak ściśle określone miejsce występowania wysypki odróżnia zdecydowanie chorobę bostońską od klasycznej ospy. Dodatkowo wysypka związana z chorobą bostońską jest bardzo gęsta i może zlewać się wręcz w czerwone plamy. Wysypka ustępuje po około 7-10 dniach od jej wystąpienia. Do innych objawów choroby bostońskiej można także zaliczyć klasyczne objawy choroby wirusowej, w postaci wysokiej gorączki, sięgającej nawet 39 stopni (choć krótkotrwałej, bo standardowo trwa ona maksymalnie do 3 dni), bólu gardła, a niekiedy także biegunki, nudności oraz wymiotów.

Powikłania w związku z chorobą bostońską

Najczęściej choroba bostońska u dziecka kończy się po tygodniu i nie powoduje żadnych powikłań. Jeśli po tym czasie pojawią się u dziecka niepokojące nas objawy, warto czym prędzej skontaktować się z lekarzem. Rzadkimi powikłania, które mogą wystąpić po przebyciu choroby bostońskiej są bowiem dość groźne dla zdrowia i życia dziecka. Zalicza się do nich przede wszystkim zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, a nawet paraliż. Dlatego po ustąpieniu choroby warto przez pewien czas obserwować dziecko i pytać je o samopoczucie.

Leczenie choroby bostońskiej

Choroba bostońska jako choroba wywołana przez wirusy, nie powinna być leczona antybiotykami. Stosuje się w jej przypadku głównie leczenie objawowe, polegające na podawaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz stosowaniu odpowiednich środków na wysypkę i zmiany skórne – takich jak puder, fiolet gencjanowy, czy wszelkiego rodzaju płyny i kremy antywirusowe.

Choroba bostońska u dziecka wymaga także zadbania o to, by było ono w jej trakcie odpowiednio nawodnione. Trzeba jednak w tej kwestii uważać na to, jakiego rodzaju płyny się podaje. Najlepsza jest zwykła woda, ponieważ np. soki zawierają kwasy owocowe, które mogą wywoływać podrażnienia w objętej chorobą jamie ustnej. Jeśli jama ustna dziecka jest mocno podrażniona, warto także zastanowić się, czy nie podawać dziecku wody z wykorzystaniem strzykawki. W związku z podrażnieniami wywołanymi przez chorobę bostońską, w trakcie jej leczenia trzeba także zadbać o komfort dziecka, podając mu do jedzenia lekkostrawne potrawy, najlepiej w formie płynnej lub kaszek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *