Jak leczyć pokrzywkę u dziecka

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Pokrzywka ma przeważnie postać mniej lub bardziej wypukłych zmian na skórze o czerwonym zabarwieniu. Może być to zarówno pojedyncza zmiana, jak i również wiele zmian rozlanych na skórze z licznymi czerwonymi plamkami i grudkami. Najczęstszym powodem pokrzywki są reakcje alergiczne naszego dziecka, czynnik stresowy oraz ekspozycja na wysoką temperaturę. Pokrzywka może pojawić się również w wyniku infekcji lub choroby.

Skuteczne leczenie pokrzywki u dziecka

W bardzo wielu przypadkach pokrzywka u dzieci nie wymaga żadnego specjalistycznego leczenia i przeważnie ustępuje samoistnie po kilku dniach. Pokrzywka może występować w wielu różnych miejscach ciała naszego dziecka i przeważnie trwa od kilkunastu godzin do tygodnia. Pokrzywkę, która utrzymuje się do 6 tygodni określa się mianem pokrzywki ostrej, z kolei pokrzywkę, która utrzymuje się dłużej niż 6 tygodni nazywamy pokrzywką przewlekłą.

Najlepszym sposobem leczenia pokrzywki jest oczywiście dokładne określenie czynnika, który wywołuje u naszego dziecka pokrzywkę i unikanie go. W przypadku bardzo mocnego swędzenia dermatolog może przepisać nam specjalny lek antyhistaminowy, który zablokuje uwalnianie histaminy do krwiobiegu, dzięki czemu swędzenie szybciej minie i zatrzymane zostaną dodatkowo wykwity pokrzywki.

Mówi dermatolog Marta Malek

Pokrzywka przewlekła

Jeżeli mamy do czynienia z pokrzywką przewlekłą, to dermatolog może zaproponować nam lek antyhistaminowy, który pozbawiony jest działań uspokajających, dzięki czemu jest bardzo bezpieczny dla naszego dziecka i może być wydawany bez recepty. Lek ten powinno przyjmować się codziennie, niestety nie każde dziecko reaguje na niego prawidłowo, dlatego też warto współpracować z lekarzem, aby dokładnie ustalić najodpowiedniejszy lek dla naszego dziecka i sposoby jego dawkowania. Jeżeli lek antyhistaminowy nie będzie przynosić satysfakcjonujących wyników, to lekarz może zalecić nam stosowanie różnych kombinacji leku, albo przepisać inny (zdecydowanie silniejszy) lek. W najcięższych przypadkach lekarze mogą przepisać naszemu dziecku stosowanie doustnie środków sterydowych. Lek ten powinni stosować się przez bardzo krótki okresu czasu (5-14 dni), ponieważ sterydy mogą powodować działania uboczne.

Pokrzywka w przypadku alergii

W niektórych przypadkach pokrzywce może towarzyszyć dodatkowo obrzęk naczynioruchowy, który jest związany zazwyczaj z bardzo poważną reakcją alergiczną – zwaną wstrząsem anafilaktycznym. Jeżeli nasze dziecko zmaga się z pokrzywką i zauważyliśmy u niego obrzmienie wokół oczu, dłoni, stóp, ust lub gardła, to koniecznie należy skontaktować się z lekarzem i udać się do poradni leczenia alergii. Wstrząs anafilaktyczny i obrzęk naczynioruchowy pojawia się na szczęście bardzo rzadko, ale należy pamiętać o tym, że stan ten wymaga błyskawicznej pomocy medycznej. Dzieci, które zmagają się z bardzo poważnymi chorobami alergicznymi, powinny mieć przy sobie zawsze specjalną autostrzykawkę z epinefryn, która natychmiast zatrzymuje ataki alergiczne. Jeżeli nasze dziecko będzie narażone na ataki alergiczne z powodu pokrzywki, to warto skontaktować się z lekarzem, który odpowiednio zaprezentuje nam jak należy bezpiecznie podawać zastrzyk w razie pojawienia się zagrożenia.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://magazynwitalny.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + = 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *