Łupież pstry – czy jest zaraźliwy i czy można się przed nim ustrzec?

Niestety niska świadomość chorób grzybiczych w społeczeństwie powoduje, że wiele osób zastanawia się czy powinniśmy obawiać się chorób takich jak łupież pstry – czy jest zaraźliwy, jak możemy go leczyć, jak się ochronić od zarażenia – to głównie pojawiające się pytania. Łupież pstry, jak inne infekcje grzybicze, jest chorobą zakaźną, którą możemy zarazić się w wielu publicznych miejscach. Możliwą do zarażenia drogą jest zarówno bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak i pośredni, np. używając ręcznika osoby zarażonej. To, czy choroba będzie dla nas zagrożeniem, będzie zależało przede wszystkim od tego jak dużą wagę przykładamy do higieny osobistej.

Łupież pstry – jak można się zarazić i jak tego uniknąć?

To, jak możemy się zarazić łupieżem pstrym jest dla nas bardzo ważne, ponieważ te informacje pozwolą nam zachować odpowiednią ostrożność. Niestety wciąż niewiele osób jest świadomych tego, jakim zagrożeniem jest dla nas łupież pstry – czy jest zaraźliwy i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę – na te pytania staramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Pomimo tego, że chorobami grzybiczymi możemy zarazić się w wielu miejscach, to możemy się przed nimi ustrzec dbając o higienę osobistą używając kosmetyki na łupież pstry i o swoje prywatne przybory toaletowe. Chcąc ochronić się przed tą i wieloma innymi dolegliwościami pochodzenia grzybiczego powinniśmy zachować ostrożność i wyjątkową higienę w wymienionych miejscach:

  • Pityver na łupież pstryBasen – miejsce, w którym czasem zdarza się chodzić boso – to błąd, którego powinniśmy się wystrzegać. Większość dolegliwości grzybiczych ma swój początek w tym miejscu, a szczególnie grzybice stóp. Każdorazowe zabieranie ze sobą butów na zmianę oraz osobistego ręcznika, których nie będziemy pożyczać, pozwoli nam uniknąć zarażenia.
  • Salon fryzjerski – w tym miejscu zarażenie może nam grozić, jeżeli istnieją zaniedbania ze strony higieny sprzętu fryzjerskiego. W tej sytuacji jesteśmy zdani na fryzjerów i ich wiedzę w zakresie: jak zachowywać się w przypadku klienta z łupieżem pstrym, czy jest zaraźliwy i jak powinna wyglądać higiena przyborów fryzjerskich. Powinniśmy zawsze wybierać sprawdzone salony, renomowane gabinety kosmetyczne o nieposzlakowanej opinii.
  • Sauna – tam, możemy zarazić się siadając na ławeczce, na której siedziała wcześniej osoba chora. W tym przypadku również wyjściem jest zabieranie ze sobą dodatkowego ręcznika i unikanie bezpośredniego kontaktu naszej skóry z możliwie zakażoną powierzchnią.
  • Siłownia – podobnie jak w saunie, zarazić możemy się pośrednio poprzez ławeczkę, na której ćwiczyła osoba z łupieżem pstrym. To czy się zarazimy, będzie zależało także od nas samych. Ćwiczenia w dłuższych spodniach, podkładanie swojego ręcznika, który oczywiście potem wypierzemy i liczenie na wykwalifikowany personel, który nie zapomina o dezynfekcji – to jedyne możliwe do zrealizowania rady.
  • Solarium – korzystanie z łóżka po opalaniu się osoby zarażonej bez odpowiedniej dezynfekcji może mieć dla nas nieprzyjemne skutki. Możemy więc wybierać solarium stojące, liczyć na wiedzę i sumienność personelu lub dopilnować tego samemu, pytając czy miejsce było dezynfekowane.

Łupież pstry – zaraźliwy lecz do pokonania

swędzenie łupież pstryZaraźliwy łupież pstry jest dość ciężką do zwalczenia chorobą, która niestety lubi wracać. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, również po leczeniu i ustąpieniu widocznych objawów. Żyjąc w pośpiechu zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest odpowiednia higiena i jakim zagrożeniem jest dla nas łupież pstry. Czy jest zaraźliwy? Na to pytanie znamy już odpowiedź. Natomiast My sami powinniśmy pamiętać o sobie i swoim bezpieczeństwie a w pewnych sytuacjach zachować odrobinę asertywności i nie dzielić się rzeczami naprawdę osobistymi. To pozwoli nam na zachowanie odpowiedniej ostrożności, jednocześnie nie zamykając się na ludzi i ciekawe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *