Półpasiec u dziecka

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Choroby zakaźne są najbardziej niebezpieczne dla małych dzieci – nie tylko mogą przebiegać w bardzo gwałtowny sposób, ale również często wiążą się z powikłaniami w wieku dorosłym. Również półpasiec jest nazywany powikłaniem po jednej z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego, czyli ospy wietrznej. Szacuje się, że może dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych, a jego przejście jest bardzo uciążliwe, a w niektórych formach również niebezpieczne.

Czym jest półpasiec?

Półpasiec u dzieci występuje zazwyczaj w sytuacji, gdy dziecko przeszło wcześniej ospę wietrzną. Czasem zdarzają się przypadki, gdy dziecko w kontakcie z wirusem ospy nie zachoruje na nią samą, a po pewnym czasie rozwiną się u niego objawy półpaśca. Dzieje się tak dlatego, że obie te choroby wywołuje ten sam wirus. O ile ospę wietrzną przechodzi się zazwyczaj raz w życiu, w sposób bardziej, albo mniej gwałtowny, o tyle półpasiec może wystąpić kilkakrotnie, choć jednorazowe go przejście daje na jakiś czas dość dużą odporność.

Półpasiec jest chorobą, która zazwyczaj atakuje w sytuacji osłabienia organizmu. Oznacza to, że wirus cały czas jest obecny w zakończeniach nerwów, zaś w momencie, gdy możliwe jest jego pojawienie się pod postacią choroby, zaczynają pojawiać się objawy. Jako że wirusem można zarazić się drogą kropelkową od osób przechodzących ospę wietrzną, to szacuje się, że jego nosicielami jest większość osób mających styczność z dziećmi.

Objawy półpaśca u dzieci

Półpasiec u dziecka zazwyczaj przebiega dość łagodnie w swojej skórnej odmianie. Na początku pojawiają się objawy bólowe, dotyczące konkretnego nerwu, zazwyczaj znajdującego się w obrębie tułowia. Następnie na tym samym obszarze pojawia się krwawa, drobna wysypka, która narasta przez około cztery dni, aby z postaci pęcherzykowej, wypełnionej płynem, przejść w postać strupków.

Objawy półpaśca u dziecka są zwykle na tyle czytelne, że nie jest potrzebna dodatkowa diagnostyka. Niezbędne jest jednak leczenie, jeśli choroba umiejscowi się w obrębie oka albo ucha, powodując osłabienie wzroku, bądź słuchu. Wówczas nieleczona forma półpaśca może prowadzić do utraty widzenia, pogorszenia słuchu, bądź uszkodzenia nerwów w obrębie oka.

Leczenie i powikłania półpaśca

Półpasiec dotyka zwykle jednej połowy ciała, dlatego łatwo jest go zdiagnozować. Dziecko może czuć bardzo silny ból przez okres, gdy nie ma jeszcze pęcherzyków, a następnie odczuwać silną potrzebę drapania – zmiany na skórze bardzo swędzą. Z tego powodu, prócz przyjmowania leków przeciwzapalnych oraz przeciwwirusowych, skierowanych przeciwko wirusowi wywołującemu półpaśca, konieczne jest stosowanie farmaceutyków, które łagodzą swędzenie. Trzeba mieć na uwadze, że jest to choroba atakująca zakończenia nerwowe, dlatego drapanie samo w sobie nie przyniesie dziecku ulgi.

Zaleca się, aby dziecko przyjmowało określone leki przez ok. dwa tygodnie, a ok. trzy pozostawało w izolacji. Organizm w trakcie przechodzenia półpaśca jest dość osłabiony, więc choć dziecko nie zaraża intensywnie, to samo może zachorować na dodatkowe schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 28 = 34

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *