Świnka

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Nagminne zapalenie przyusznic, czyli świnka, to dziecięca choroba zakaźna. Zazwyczaj nie jest to groźna dolegliwość, jednak w niektórych przypadkach może doprowadzić do poważnych powikłań. Jakie są objawy świnki i w jaki sposób ją leczyć?

Świnka należy do najbardziej pospolitych chorób zakaźnych. Zazwyczaj dotyka dzieci między 5 a 15 rokiem życia. Najczęściej atakuje wiosną oraz jesienią, rzadziej latem i zimą.

Na szczęście świnka u dzieci jest w większości przypadków stosunkowo niegroźna. Za rozwój choroby odpowiada wirus, który znajduje się ślinie. Może być przenoszony drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt oraz przez używanie tych samych kubków lub sztućców. Przebieg choroby zależy przede wszystkim od kondycji chorego.

Objawy świnki u dzieci

Świnka rozwija się przez 2-4 tygodnie. Dziecko może zacząć zarażać nawet 6 dni przed pojawieniem się pierwszych dolegliwości, a także 10 dni po ustąpieniu symptomów. Pierwsze objawy świnki to ogólne pogorszenie samopoczucia. Maluch staje się markotny, traci apetyt, może narzekać na ból głowy. Czasem pojawia się nagłe powiększenie ślinianek. Choroba zazwyczaj atakuje ślinianki znajdujące się przy uszach, rzadziej te przy żuchwie, a sporadycznie podjęzykowe. Obrzmienie nie musi być symetryczne. Skóra nad gruczołami jest napięta, ale nie występuje zaczerwienienie.

Śwince towarzyszy ból, który utrudnia jedzenie i przełykanie, a także szersze otwarcie ust. Kwaśne jedzenie zaostrza nieprzyjemne symptomy. Objawy stopniowo narastają, ale w większości przypadków ustępują po 2-3 dniach. Warto pamiętać, że świnka wymaga konsultacji u lekarza. Szczególny niepokój powinny budzić takie objawy, jak wymioty, silne bóle głowy i brzucha, pogorszenie słuchu, drgawki lub utrata przytomności. Takie objawy mogą oznaczać rozwój niebezpiecznych powikłań.

Leczenie świnki

Leczenie świnki obejmuje przede wszystkim… odpoczynek. Ulgę w nieprzyjemnych objawach przyniosą leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także rozgrzanie zainfekowanych miejsc, np. przez owinięcie ich ciepłym ręcznikiem. Dziecku najlepiej podawać płynne lub półpłynne posiłki o łagodnym smaku, nie za zimnie i nie za gorące.

Do niebezpiecznych powikłań świnki dochodzi, gdy wirus zaatakuje inne narządy. Największe prawdopodobieństwo powikłań dotyczy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Niepokojące sygnały, które wskazują na rozwój tej choroby to przede wszystkim bóle głowy, wymioty, gorączka i sztywność karku. Dużo rzadziej dochodzi do zapalenia mózgu.

Większość groźnych powikłań świnki dotyczy przede wszystkim dorosłych i bardzo rzadko pojawia się u dzieci. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że u chłopców wirus może zaatakować również jądra, prowadząc do zapalenia. W najpoważniejszych przypadkach może dojść do zaatakowania komórek rozrodczych i niepłodności, jednak są to dosyć sporadyczne sytuacje.

Przejście świnki zapewnia odporność na całe życie. Ze względu na możliwość wystąpienia groźnych powikłań, warto rozważyć podanie dziecku szczepionki. Zastrzyk należy wykonać między 13 a 15 miesiącem życia. W 7 roku życia podaje się dawkę przypominającą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 4

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *