Szkarlatyna

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Szkarlatyna (zwana także płonicą) jest chorobą zakaźną o dość ostrym przebiegu. Wywołują ją paciorkowce i najczęściej występuje ona u dzieci, choć zdarza się także u osób dorosłych. Jest to dość rzadka choroba, na którą można zapaść głównie w okresie jesienno-zimowym, przenoszona drogą kropelkową, np. za pomocą zainfekowanych przedmiotów czy też nieumytych rąk.

Objawy szkarlatyny

Szkarlatyna charakteryzuje się objawami występującymi etapowo. Objawami szkarlatyny pojawiającymi się w pierwszych kilku dniach choroby są przede wszystkim silne bóle głowy i ogólne rozbicie. Pojawia się także ból brzucha, a często również nudności i wymioty. Następnym etapem rozwoju szkarlatyny jest gorączka, która może sięgać nawet do 40 stopni i objawy charakterystyczne dla anginy – tj. ból gardła, zaczerwienione migdałki oraz białoszary nalot na języku, przekształcający się stopniowo w nalot o kolorze malinowym. W drugim lub w trzecim dniu po wystąpieniu gorączki dochodzi do tego kolejny objaw w postaci ciemnoczerwonej, swędzącej wysypki o niewielkich kropkach, występującej głównie na skórze tułowia oraz rąk i nóg, szczególnie gęsto w miejscach ich zginania się ze względu na wyższą temperaturę. Oprócz tego zaczerwienieniu ulega czoło i policzki. Co charakterystyczne rumieniem nie jest objęta jednak skóra w pobliżu ust i nosa.

Leczenie szkarlatyny i poprawienie samopoczucia dziecka w trakcie choroby

Szkarlatyna jest chorobą, na którą do tej pory nie wymyślono jeszcze skutecznej szczepionki. Przechorowanie jej nie zapewnia także pełnej odporności dziecka ze względu na różne szczepy paciorkowców, które mogą wywołać szkarlatynę. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się szkarlatyny i wystąpieniu epidemii, dziecko należy przede wszystkim izolować od innych osób – szczególnie od innych dzieci.

Szkarlatyna u dzieci jest bardzo wyczerpującą chorobą, dlatego zaleca się by w jej trakcie jak najwięcej czasu spędzały one odpoczywając w łóżku. W leczeniu szkarlatyny stosuje się przepisane przez lekarza antybiotyki. Najczęściej jest to penicylina lub jej pochodne, a gdy dziecko jest na nią uczulone – leki z grupy makrolidów.

Antybiotyki mają za zadanie przeciwdziałać groźnym powikłaniom, dlatego należy je przyjmować ściśle według zaleceń lekarza – zazwyczaj przez około 10 dni. Oprócz tego, aby zbić gorączkę, podaje się takie leki, jak paracetamol czy ibuprofen.

Domowe sposoby na szkarlatynę

Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie stosować wyłącznie domowych sposobów. Mogą one być jedynie dodatkowym elementem terapii, zaordynowanej przez lekarza. Na poprawę samopoczucia chorego dziecka idealnie sprawdzą się mokre okłady na czoło. Należy również zadbać o regularne przyjmowanie przez dziecko płynów w postaci wody i herbaty. Dzięki temu można zapobiec odwodnieniu organizmu. Posiłki podawane dziecku w trakcie szkarlatyny powinny być lekkostrawne, najlepiej półpłynne. Idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju buliony, puree, miękkie (najlepiej gotowane) mięso czy kaszki.

Leczenie szkarlatyny trwa zazwyczaj dwa tygodnie. Jej objawy najczęściej występują przez tydzień i tyle czasu osoba chora spędza wypoczywając w łóżku, natomiast drugi tydzień jest przeznaczony na rekonwalescencję. Dziecko powinno przebywać wtedy w domu, aby uniknąć powikłań i zagrożenia zarażeniem innych dzieci i osób dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *