Trzydniówka

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Rumień nagły, czyli trzydniówka, to choroba, która dotyka większości niemowląt. Pojawia się nagle i tak samo znika, a objawy ustępują już po kilku dniach bez leczenia. Towarzyszy jej bardzo wysoka temperatura. Czy trzydniówka jest groźna i jak opiekować się chorym dzieckiem?

Przyczyny trzydniówki

Przyczyny trzydniówki to zarażenie wirusem HHV-6, który atakuje większość niemowląt. Zazwyczaj do rozwoju choroby dochodzi u dzieci między 6 i 36 miesiącem życia. Okres wylęgania trwa od 5 do 15 dni. W początkowej fazie choroby trudno jest zdiagnozować rumień nagły, ponieważ objawy trzydniówki są mało charakterystyczne. Praktycznie jedynym symptomem jest podwyższona temperatura. Przyczyną bardzo podobnych objawów może być między innymi ząbkowanie, infekcja układu oddechowego lub zapalenie dróg moczowych, a także inne choroby. Dlatego w celu postawienia diagnozy, należy zawsze udać się do lekarza, który wykluczy inne powody nagłego pojawienia się gorączki.

Objawy trzydniówki

W czasie trzydniówki temperatura może sięgać 39-40 st. C i utrzymywać się 3-5 dni. Czasem chorobie towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych oraz nieduży katar. Dziecko ma mniejszy apetyt, mogą także pojawić się drgawki oraz biegunka, jednak takie objawy dotyczą jedynie bardzo poważnych przypadków. W większości przypadków rumień nagły ma łagodny przebieg, a dziecko czuje się stosunkowo dobrze przez cały czas trwania choroby. Po ustąpieniu gorączki na skórze dziecka pojawia się wysypka, która utrzymuje się przez około dwa dni. Na szczęście przejście choroby zapewnia całkowitą odporność na całe życie.

Leczenie trzydniówki

Leczenie trzydniówki zazwyczaj nie wymaga żadnych szczególnych kroków, chociaż zawsze trzeba zasięgnąć porady lekarza. Rumień nagły ustępuje samoistnie, a jedynymi lekami, które podaje się dziecku, są środki przeciwbólowe. Ponieważ dziecko intensywnie poci się z powodu wysokiej gorączki, trzeba często zmieniać pościel oraz podawać mu dużo płynów, żeby zapobiegać odwodnieniu.

Gdy dziecko cierpi na trzydniówkę, warto zatroszczyć się o to, żeby poprawić jego samopoczucie i obniżyć gorączkę. Pomocne mogą okazać się zimne okłady na kark oraz czoło. Można także przygotować kąpiel – woda powinna być o 2 stopnie chłodniejsza od temperatury ciała dziecka. Przy niedużej gorączce ulgę przyniosą także syropy ziołowe. Ze względu na intensywne pocenie się, dziecku należy podawać dużo płynów. Mogą to być także ziołowe herbatki o działaniu przeciwgorączkowym, na przykład z czarnego bzu, malin i lipy. W celu osłabienia objawów można także zastosować ibuprofen lub paracetamol.

Sam rumień nagły nie jest groźną chorobą. Bardzo niepojące objawy, takiej jak drgawki, pojawiają się jedynie w bardzo poważnych przypadkach, gdy gorączka jest bardzo wysoka. Jednak nie można lekceważyć symptomów wskazujących na trzydniówkę, ponieważ można je pomylić z innymi bardzo poważnymi dolegliwościami. Dlatego zawsze, gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę, trzeba odwiedzić lub wezwać lekarza. Odpowiednie badanie pozwoli na wykluczenie innych przyczyn, które mogły spowodować pojawienie się gorączki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 − = 44

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *