Zapalenie krtani

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Zapalenie krtani u dziecka często charakteryzuje się zupełnie innym przebiegiem oraz objawami, niż w przypadku dorosłych. Jednak czy na pewno wiemy wszystko o tej chorobie?

Proces zapalny, który obejmuje błonę śluzową krtani, nazywamy zapaleniem krtani. Jeżeli ta choroba dotyczy dzieci, często nie wystarczy domowe leczenie. W zależności od stanu małego pacjenta, jego wieku oraz przebiegu zapalenia, trzeba liczyć się z koniecznością leczenia szpitalnego. Często jest to niezbędne, ponieważ w niektórych przypadkach konieczna jest intubacja dziecka, aby zapobiec jego uduszeniu się. Warto wiedzieć, że zapalenie krtani dotyka najczęściej dzieci w przedziale wiekowym od 2 do 8 lat.

Przyczyny zapalenia krtani u dzieci

Przyczyny zapalenia krtani u dzieci mogą być różne. Jedną z nich może być wirusowa infekcja zapalna gardła. Pomimo problemów z gardłem, charakterystycznymi objawami jest suchy kaszel, katar, a także zapalenie spojówek. Jest to najbardziej powszechna przyczyna tej choroby, jednak na zapalenie krtani można również zachorować przez alergeny, które wywołują tę chorobę u dzieci, cierpiących na różnego rodzaju alergie. Jednak mimo wielu przyczyn, przez które nasze dzieci mogą zachorować na zapalenie krtani, objawy tej choroby często nie są widoczne.

Objawy zapalenia krtani u dzieci

Objawy zapalenia krtani u dziecka początkowo są słabe lub praktycznie niewidoczne. Choroba nie daje silnych objawów od początku, możemy zauważyć czasem jedynie lekko podwyższoną temperaturę czy suchy kaszel. Tego typu objawy można łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem, jednak po kilku dniach możemy zauważyć, że objawy znacznie się nasilają. Kaszel znacznie się zaostrza, zwłaszcza rano może wystąpić silna duszność wdechowa. Wokół ust i nosa może pojawić się zasinienie, pojawia się także gorączka. Warto pamiętać, że w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia zapalenie krtani jest bardzo niebezpieczne, ponieważ drogi oddechowe tak małych dzieci są bardzo wąskie. W tym przypadku może wystąpić poważna duszność nawet w przypadku wystąpienia niewielkiego obrzęku. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie choroby i rozpoczęcie w tym przypadku leczenia szpitalnego.

Leczenie zapalenia krtani u dzieci

Nie wszystkie przypadki tej choroby wymagają hospitalizacji. Z reguły dzieci powyżej 5 lat mogą pozostać w domu i podjąć leczenie nie tylko lekami farmakologicznymi, ale również domowymi sposobami, jednak po konsultacji z lekarzem.

Przyjmowanie leków pozwoli na wyeliminowanie stanu zapalnego, który jest odpowiedzialny za zapoczątkowanie choroby. Jednak z powodzeniem możemy stosować dodatkowo leczenie domowe, które polega na nawilżaniu powietrza, a także wcieraniu maści z olejkami eterycznymi w skórę dziecka, co ułatwi oddychanie.

Do powikłań po zapaleniu krtani dochodzi rzadko, jednak należy pamiętać, że może prowadzić do zapalenia płuc lub zapalenia tchawicy. Jednak te powikłania występują sporadycznie, zazwyczaj w przypadku nie podjęcia leczenia.

Zapalenie krtani u dzieci jest poważną chorobą, ale leczone, nie spowoduje żadnych powikłań, a nasze dziecko znów będzie mogło cieszyć się zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 3

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *