Zapalenie oskrzeli

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Dzieci są na rażone na wiele różnych infekcji dróg oddechowych. Jedną z najczęstszych dolegliwości tego typu jest zapalenie oskrzeli. Rozwój choroby może zostać spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Sprawdź jak się przed nimi ustrzec i jak leczyć zapalenie oskrzeli u dzieci.

Zapalenie oskrzeli u dzieci to choroba zakaźna wywoływana przez wirusy. Zakażenie wirusowe powoduje rozwój stanu zapalnego oraz uszkadza nabłonek oddechowy, co często stanowi przyczynę wtórnego zakażenia. Dlatego po zapaleniu wirusowym bardzo często dochodzi do zapalenia bakteryjnego.

Objawy zapalenia oskrzeli

Objawy zapalenia oskrzeli są uzależnione przede wszystkim od wieku dziecka, rodzaju drobnoustrojów, które spowodowały rozwój choroby oraz od stopnia zakażenia. W przypadku najmłodszych dzieci, przebieg zapalenia może być ciężki. Początkowo pojawia się nieżyt nosa oraz gardła. Występuje suchy, męczący kaszel, który zmienia się później w kaszel mokry. Ponieważ w oskrzelach zalega duża ilość wydzieliny, zmniejsza się drożność oskrzeli, co powoduje świszczący oddech. Gorączka nie zawsze się pojawia.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Leczenie zapalenia oskrzeli zawsze powinna poprzedzić wizyta u lekarza. Należy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń. W przypadku domowego leczenia objawowego można stosować środki napotne, łagodzące kaszel oraz przeciwgorączkowe. Wszystkie zabiegi mają na celu przede wszystkim łagodzenie niekorzystnych objawów, których doświadcza dziecko.

W czasie leczenia dziecko powinno przebywać w ciepłym, ale jednocześnie często wietrzonym pomieszczeniu, ponieważ oddychanie zimnym powietrzem zmniejszy obrzęk błon śluzowych objętych zapaleniem. Powietrze trzeba także nawilżać. W tym celu należy stosować specjalne nawilżacze lub można rozwiesić mokre ręczniki na grzejnikach. Ich działanie warto także uzupełnić specjalnymi aparatami nawilżającymi, które umożliwiają rozpylenie fizjologicznego roztworu soli lub zimnej wody.

Równie istotne jest odpowiednie nawodnienie dziecka cierpiącego z powodu zapalenia oskrzeli. Dodatkowe płyny muszą pokryć straty wody związane z gorączką oraz szybszym oddychaniem. W tym celu można stosować także różne herbatki ziołowe, np. lipowe, z czarnego bzu lub malinowe. Zioła używane do ich produkcji mają przeciwzapalne działanie, dlatego dodatkowo wspomagają leczenie. Jeśli dziecko odmawia przyjmowania płynów, nie powinno być leczone w domu.

W czasie leczenie dziecka cierpiącego z powodu zapalenia oskrzeli trzeba pamiętać o tym, że gorączka ma dobroczynne działanie, ponieważ pomaga w zmobilizowaniu sił obronnych organizmu. Dlatego środki na obniżenie temperatury warto stosować jedynie, gdy gorączka przekroczy 39 stopni Celsjusza i będzie jej towarzyszyć złe samopoczucie. W tym celu można podawać leki, ale także korzystać z okładów oraz kąpieli ochładzających. Gorączkę obniża się wcześniej jedynie w przypadku, gdy mogą towarzyszyć jej drgawki gorączkowe, do których nie wolno dopuścić.

Nieleczone zapalenie oskrzeli może prowadzić do poważnych konsekwencji, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, dlatego zawsze gdy pojawią się objawy wskazujące na rozwój tej choroby należy udać się do lekarza oraz postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 72 = 79

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *