Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci

Choroby Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Kłopoty z pęcherzem u dzieci to dotkliwa i częsta dolegliwość, która powoduje wiele nieprzyjemnych objawów. Problematyczne jest także postawienie prawidłowej diagnozy w przypadku takiej infekcji. Jak ją prawidłowo rozpoznać i skutecznie leczyć?

Właściwe rozpoznanie infekcji pęcherza moczowego jest trudne, ponieważ młodsze dzieci nie potrafią poinformować o swoich problemach, a starsze często wstydzą się dolegliwości i próbują je ukryć. Dlatego warto dokładnie poznać objawy tej choroby. Zapalenie pęcherza moczowego u dziecka objawia się przede wszystkim bólem w czasie oddawania moczu, a także częstym oddawaniem moczu. Inne symptomy to zmieniony kolor moczu.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u dziecka

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u najmłodszych dzieci są bardzo często trudne do zdiagnozowania i nie zawsze muszą występować. Często są to ogólne symptomy – dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione i ma podwyższoną temperaturę. Warto wiedzieć, że nawracające infekcje mogą świadczyć o wadzie układu moczowego.

Trzeba jednak pamiętać, że częste oddawanie moczu nie musi zaraz świadczyć o groźnej chorobie. Pęcherz moczowy dziecka jest mniejszy, dlatego maluch naturalnie musi dużo częściej korzystać z toalety. Poza tym częstsze siusianie może być spowodowane przez zdenerwowanie lub wypicie większej ilości płynów. Zmieniony kolor moczu jest czasem spowodowany odwodnieniem lub np. zjedzeniem buraczków. Ból w czasie oddawania moczu może również wynikać z otarć lub odparzeń Nie zmienia to jednak faktu, że nie można lekceważyć wymienionych objawów i w przypadku wątpliwości trzeba zgłosić się do lekarza. Nieleczone infekcje pęcherza moczowego mogą powodować bardzo poważne konsekwencje.

Przyczyny i leczenie zapalenia pęcherza moczowego u dziecka

Zapalenie pęcherza moczowego u dzieci powstaje, gdy bakterie, które normalnie występują w układzie pokarmowym, trafiają do układu moczowego. Następnie mnożą się w pęcherzu, co powoduje podrażnienie jego ścian. Leczenie zapalenia pęcherza moczowego u dziecka zawsze musi być skonsultowane z lekarzem, który zapisze odpowiednie antybiotyki. Należy stosować się do wszystkich zleceń, a po zakończeni leczenia trzeba jeszcze raz zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną, która potwierdzi, czy infekcja została rzeczywiście wyleczona. Do lekarza trzeba się także udać, gdy pojawią się nowe objawy, takie jak krew w moczu, wysoka gorączka i ból pleców.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego u dziecka

Warto także wiedzieć jak postępować z dzieckiem w domu. Właściwa pielęgnacja może przyspieszyć powrót do zdrowia i zmniejszyć nieprzyjemne objawy. Dziecko należy zachęcać do picia jak największej ilości płynów. Dzięki temu można rozcieńczyć mocz oraz wypłukać z pęcherza bakterie. W walce z infekcją pomoże również sok z żurawiny. Dziecku nie powinno się podawać napojów gazowanych oraz zawierających kofeinę. Ciepła kąpiel jest bardzo dobrym sposobem na złagodzenie bólu, nie wolno jednak stosować płynów do kąpieli oraz mydeł, które mogą podrażnić skórę dziecka w okolicy narządów płciowych. U najmłodszych należy często zmieniać pieluszki oraz możliwie jak najczęściej zostawiać je bez pieluszki, żeby wietrzyć skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + = 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *