Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek u dzieci jest chorobą dość często występującą. Przy bardzo uciążliwych objawach warto się zgłosić do okulisty, choć bywa, że schorzenie ustępuje samoistnie.
Najbardziej rozpowszechnione jest bakteryjne zapalenie spojówek. Choć zdarza się i odmiana wirusowa, lekarz nie zawsze musi zlecić wykonanie posiewu. Nie ma w tym nic złego – badanie to nie zawsze w takim przypadku ma wpływ na późniejsze leczenie. Bakteryjne zapalenie spojówek trwa zwykle siedem dni. Może minąć samo, dlatego niekoniecznie z objawami, takimi jak ropna wydzielina i zaczerwienione oczy, trzeba od razu iść do lekarza. Jednak kuracja kroplami z antybiotykiem sprawia, że objawy mijają szybciej. Wizyta u okulisty jest również niezbędna wtedy, gdy bakteryjne zapalenie spojówek przybiera coraz ostrzejszą postać. Choroba ta nie powoduje ślepoty, jednak nie należy lekceważyć zbyt silnych objawów.
Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci
Zapalenie spojówek u małego dziecka może być również spowodowane wirusem. Wtedy oprócz zwyczajnych objawów mogą dołączyć się także gorączka, a nawet zapalenie ucha środkowego. W takim przypadku konieczna jest zwykle wizyta u lekarza, by wyleczyć samą chorobę i towarzyszące jej dolegliwości. Stosuje się wtedy krople przeciwwirusowe lub inne leki tego typu.
Zapalenie spojówek u dziecka może być też spowodowane alergią. Chociaż objawy są podobne, to najpewniejszym sposobem leczenia są nie tylko leki przeciwalergiczne, ale przede wszystkim uniemożliwienie kontaktu z alergenem. Bywa, że lekarstwa nie są potrzebne, kiedy na przykład okres pylenia rośliny, na którą uczulone jest dziecko, skończy się.
Leczenie zapalenia spojówek u dzieci
Leczenie zapalenia spojówek u dziecka zależy przede wszystkim od tego, co spowodowało chorobę. Wiele zależy również od tego, w jakim wieku jest dziecko. W przypadku noworodków, które mogą zarazić się wirusem podczas porodu, konieczne jest zastosowanie innej kuracji, ponieważ w tym przypadku może dojść nawet do uszkodzenia wzroku. Terapia przepisywana jest nie tylko przez pediatrę, ale bywa, że również przez okulistę i lekarzy innych specjalności. Zwykle jednak, w razie niebezpieczeństwa zarażenia na przykład opryszczką, przeprowadza się cesarskie cięcie, by wyeliminować taką możliwość.
W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek często nie jest konieczna kuracja antybiotykiem. Ulgę podczas czekania na koniec choroby mogą przynieść wilgotne okłady. Pamiętać trzeba, by używać do tego celu jednorazowych sterylnych wacików, by nie dochodziło do kolejnych zakażeń. Zamiast wody można użyć słabego naparu z rumianku lub świetlika lekarskiego, pod warunkiem, że dziecko nie jest na te zioła uczulone.
Zapobieganie zapaleniu spojówek u dzieci
Przyczyną zapalenia spojówek jest zwykle kontakt z drobnoustrojem. Dlatego zapobieganie chorobie to przede wszystkim dbanie o higienę. Warto pamiętać o tym także w trakcie trwania choroby, by od dziecka nie zarazili się inni domownicy.
Objawy zapalenia spojówek mogą być także wywołane jakimś środkiem chemicznym lub kroplami do oczu z uczulającym składnikiem. Warto sprawdzić to, zmieniając środki czystości lub stosując przez jakiś czas ich bardziej naturalne zamienniki.