Co pomaga na trądzik różowaty?

Choroby Autor: redakcja Komentarz: 1

Charakterystyka trądziku różowatego

Trądzik różowaty to inaczej przewlekła choroba spowodowana stanem zapalnym skórnym. Charakteryzuje się wystąpieniem rumienia oraz teleangiektazją czyli poszerzonymi naczyniami krwionośnymi występującymi na środkowej części twarzy, w pierwszej fazie. W drugiej fazie natomiast zaczynają pojawiać się grudki oraz krostki.

Jak się bronić przed trądzikiem różowatym?

Przyczyny powstawania trądziku różowatego są na razie głównie spekulacjami, jednak można znaleźć kilka rad, dzięki którym może się zmniejszyć ryzyko wystąpienia owego trądziku. I tak na przykład watro unikać pikantnych potraw oraz chronić skórę twarzy nawilżającymi kremami – dotyczy to zwłaszcza osób z bladą karnacją (https://acnerose.pl/faq/). Ryzyko wystąpienia trądzika różowatego zwiększają także używki jak, na przykład alkohol czy papierosy.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Kiedy jednak danej osobie nie da się uniknąć tego nieestetycznego problemu, należy się wtedy zastanowić co pomaga na trądzik różowaty. Lekarz dermatolog może osobie z tym rodzajem trądziku przepisać specjalne kremy lub żele do mycia twarzy. Jeżeli jednak to nie pomoże lub objawy są bardzo ostre warto wprowadzić wtedy leczenie antybiotykami. I tak można stosować wtedy metronidazol 0,75%, jednak tylko miejscowo oraz ten sam lek jednoprocentowy w postaci żelu lub też kremu. Dodatkowo stosuje się także kwas azelainowy, który ma działanie przeciwzapalne i jest świetną bronią w walce z krostkami czy grudkami.

Aby szybko pozbyć się guzowatego nosa, a także szybciej pozbyć się krostek lub też grudek stosuje się zazwyczaj: dziesięcioprocentowy sulfacetamid sodowy z pięcioprocentową siarką i nadtlenek benzoilu. Jednak to może być za mało, gdyż należy także zając się przyczynami, które wpływają na zaostrzenie się trądziku różowatego. W tym celu zaleca się między innymi: zmianę diety (na lekkostrawną, a także łagodną) oraz porzucenie używek. Nie wolno pominąć również ustabilizowania hormonów czyli wprowadza się terapię hormonalną. W trudniejszych przypadkach stosuje się zabiegi takie jak operacja chirurgiczna lub leczenie laserowe.

1 komentarz

  • Irek:

    Data: 13 czerwca, 2017 Czas: 9:30 pm

    Ja stosuję dietę oraz kosmetyki dedykowane do cery z trądzikiem różowatym, na razie wystarcza, ale boję się, co będzie jak przestaną. Lato, trochę słońca i potu i moja cera staje się grudkowata, pomóżcie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − = 62

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *