Co zrobić, gdy dziecko za często się budzi w nocy?
Według waszyngtońskiej National Sleep Foundation noworodki i niemowlęta przed pierwszym rokiem życia powinny spać około 15 godzin dziennie. Później czas ten jest niewiele krótszy – zdrowe dwulatki śpią bowiem od 11 do 14 godzin, a dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 5 lat o godzinę mniej. Co jednak robić, gdy sen jest ciągle przerywany i zaburza odpoczynek całej rodziny?
Dopiero w okresie szkolnym i nastoletnim czas snu oscyluje w granicach 10 godzin na dobę. U wielu dzieci jednak, zwłaszcza tych najmłodszych, dochodzi do zaburzeń snu – jest on przerywany i niespokojny, co ma wpływ na ogólne samopoczucie naszej pociechy. Jeśli sytuacja powtarza się w ciągu kilku dni, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Długotrwałe zaburzenia snu mogą bowiem wpłynąć na rozwój dziecka.
Przyczyny niespokojnego snu dziecka
Częste budzenie się dziecka z reguły można przypisać pod kilka zaburzeń, które w literaturze zwane są parasomniami. Cierpi na nie około 30% wszystkich dzieci, a wywoływane są przez czynniki psychologiczne, fizyczne, bądź medyczne. Do grupy tej zaliczyć można chociażby lęki nocne, które objawiają się poprzez nagłe wybudzanie się. Często połączone jest to z uczuciem silnego strachu, płaczem czy krzykami. Ponadto sytuacja, w której dziecko budzi się w nocy, może zostać spowodowana moczeniem się lub bezdechem sennym, charakterystycznym przy nadmiernym powiększeniu migdałków.
Istnieje wiele teorii, według których problemy ze snem u dzieci ustępują samoistnie wraz z wiekiem. Rzecz jasna każdy sytuacja jest inna, jednak – jak wskazują badania – przypadki ustąpienia objawów zdarzają się rzadko, a nieleczone parasomnie mogą potrwać nawet kilka lat. W związku z tym, gdy opisane dolegliwości powtarzają się w ciągu kilku dni, należy udać się do specjalisty.
Sposoby na częste budzenie się dziecka
Co prawda istnieją metody farmakologiczne leczenia zaburzeń snu u dzieci, które opierają się na przyjmowaniu tabletek nasennych, bądź antydepresyjnych, jednak lekarze odradzają korzystania z nich na dłuższą metę. Dużo bezpieczniejsze są różnego rodzaju metody domowe, dzięki którym możemy pomóc naszemu dziecku. Często niespokojny sen związany jest ze stresem, dlatego zaleca się, aby podczas zasypiania był obecny rodzic. Pozwoli to dziecku zapaść w sen w poczuciu bezpieczeństwa, co będzie miało pozytywny wpływ na spokojny przebieg całej nocy. Również w sytuacjach, gdy dziecko często budzi się w nocy, dobrze jest zostać z nim przez dłuższy czas, zanim ponownie zaśnie.
Najskuteczniejsze są jednak wszelkie czynności wykonywane w ciągu dnia. Powinniśmy z naszą pociechą często rozmawiać, aby wiedziała, że jest bezpieczna. Redukcja stresu u dziecka stanowi bowiem najważniejszą metodą w leczeniu zaburzeń snu. Powinno ono być świadome, że jest otoczone troską i miłością. Gdy uczucia relaksu nie da się osiągnąć domowymi sposobami, zalecana jest wizyta u psychologa. Przeprowadza on wtedy terapię opierającą się na pracy zarówno z dzieckiem, jak i rodzicami. Jej głównym celem jest zmiana nawyków, związanych ze snem. Wdrażane są różnego rodzaju rozwiązania, takie jak zmiana pory snu czy samego procesu zasypiania. Często specjalista jest w stanie także poinstruować rodziców, w jaki sposób mają zarządzać rozwojem dziecka.