Jak poradzić sobie z ciemieniuchą u dzieci

Porady Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Młodzi rodzice często czują ogromne przerażenie, widząc głowę swojego niemowlaka pokrytą nieestetycznymi, żółtymi łuskami. Tymczasem jest to jeden z procesów, które można uznać za fizjologiczny, w przypadku dzieci poniżej trzeciego miesiąca życia. Łatwo da się usunąć jego objawy, a co istotniejsze – pojawienie się ciemieniuchy nie jest dla dziecka bolesne, ani uciążliwe.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy

Ciemieniucha u dzieci pojawia się zwykle do trzeciego miesiąca życia i nie musi dotykać wszystkich niemowląt. Zazwyczaj cierpią na nią dzieci, które urodzone są na wiosnę, bądź w miesiącach letnich – im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pojawienia się ciemieniuchy. W istocie nieestetyczne, żółte łuski to efekt nieprawidłowego działania gruczołów łojowych, które pobudzone są przez hormony matki, krążące w organizmie dziecka. Występowanie ciemieniuchy u starszych dzieci jest praktycznie niespotykane, bowiem ok. trzeciego miesiąca życia normalizuje się praca gruczołów łojowych.

Ciemieniucha u dziecka nie musi występować nawet wtedy, kiedy występowała u rodziców czy rodzeństwa. Jest to sprawa bardzo indywidualna i często wywoływana również przez nadopiekuńczość rodziców. Pojawianiu się ciemieniuchy sprzyja między innymi stosowanie czapek dla niemowląt w pomieszczeniach, bądź nakrywanie główki dziecka do tego stopnia, że się ono mocno poci. Wybierając czapki na spacer, warto zadbać, aby były one bawełniane i przewiewne.

Sposoby na ciemieniuchę

Istnieje co najmniej kilka sposobów na ciemieniuchę, które mogą być pomocne przy małych dzieciach, jeśli ich rodzice chcą pozbyć się nieestetycznego wyglądu skóry głowy. Przede wszystkim należy pamiętać, że ciemieniucha może występować w bardzo małym natężeniu, pod postacią kilku żółtych punktów, albo w formie bardzo intensywnej, nawet pokrywającej całą głowę. Zazwyczaj występuje pod włosami, dlatego najprostszą metodą jej pozbycia się jest delikatne wyczesanie włosków dziecka szczotką z miękkim włosiem.

W przypadku, gdy ciemieniucha jest bardzo intensywna, można wykorzystać do kąpieli specjalne szampony ziołowe, które posiadają w swoim składzie preparaty zapobiegające intensywnemu działaniu gruczołów łojowych. Koniecznie muszą to być preparaty przeznaczone dla dzieci i pod żadnym pozorem nie można używać szamponów przeciwłupieżowych czy specjalistycznych, przeznaczonych dla dorosłych. Należy mieć również na uwadze, że zbyt częste mycie skóry głowy może doprowadzić do nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych do pracy.

Dla rodziców, którzy nie chcą myć głowy dziecka codziennie, polecane jest natłuszczenie miejsca, gdzie znajduje się ciemieniucha. Do tego celu można użyć specjalnego oleju przeznaczonego właśnie na ciemieniuchę, bądź jakiejkolwiek innej oliwki dla niemowląt. Po natarciu ciemieniuchy należy nałożyć na głowę dziecka troszkę waty oraz bawełnianą czapeczkę, a po ok. kwadransie umyć skórę głowy, delikatnie masując ją dłonią, mokrą szmatką, albo szczoteczką z miękkim, delikatnym włosiem.

Ciemieniucha nie jest niczym niespotykanym i dotyka wielu dzieci. Istotne jest, aby w walce z nią nie stosować zbyt mocnych specyfików, zwłaszcza że zwykle znika ona sama i nie jest dla dziecka w żaden sposób niebezpieczna czy uciążliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 42 = 51

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *