Jak rozpoznać lęki nerwicowe u dzieci

Porady Autor: admin Dodaj komentarz

Lęki nerwicowe u dzieci

Zaburzenia lękowe u dzieci to przypadki niezwykle częste, z jakimi spotyka się psychiatra dziecięcy. Okazuje się, że to właśnie z tymi negatywnymi emocjami, jakimi jest lęk najmłodsi radzą sobie najsłabiej. Co więcej, świat dorosłych mylnie kojarzy lęk ze strachem a przez to zaburzenia psychiczne tego rodzaju nie mogą być dobrze diagnozowane bądź zwyczajnie są bagatelizowane. Musimy pamiętać, że strach towarzyszy nam od zawsze i wywoływany jest zawsze przez bodziec zewnętrzny.

Lęk natomiast tworzymy sami poprzez wyobrażenia, procesy wewnętrzne. To właśnie lęki towarzyszą dzieciom najczęściej w wyniku przeżyć czy negatywnych doświadczeń w życiu.

Warto przy tym zauważyć, że lęk nie jest niczym złym o ile nie przybiera wymiarów patologicznych.

Jak potwierdza psychiatra dziecięcy, lęk, który towarzyszy nieustannie prowadzi do trwałych zaburzeń, których objawy są nie tylko widoczne poprzez zachowanie, ale również fizyczność dziecka. Tutaj wyróżnić możemy wymioty, bóle brzucha, przyśpieszony oddech, problemy z mową, motoryką ruchową, biegunkę, zaczerwienienie bądź bladość skóry, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia krążenia krwi, drżenie czy nawykowe obgryzanie paznokci.

Z drugiej zaś strony psychiatra dziecięcy wyróżnia problemy z koncentracją, kłopoty z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami i społeczeństwem, introwertyzm, wycofanie czy zachowania nieadekwatne do sytuacji. Co ciekawe, lęk bardzo często jest maskowany przez dzieci zachowaniami agresywnymi i ekstrawertycznymi.

Musimy wiedzieć, że lęki nerwicowe są całkowicie wyleczalne natomiast dziecko zawsze w takich sytuacjach wymaga pomocy specjalisty a terapia jest przeważnie długotrwała.

Nerwica u dziecka

Nerwica może wystąpić u dzieci już w okresie niemowlęcym. To choroba, pojawiająca się w wyniku reagowania lękiem na wszelkie sytuacje stresowe w życiu małego człowieka. Aby zdiagnozować nerwicę należy udać się z dzieckiem do specjalisty, jakim jest psychiatra dziecięcy. Tylko szybkie rozpoznanie i skuteczna terapia może uchronić przed rozwojem choroby psychicznej tego rodzaju. Warto zadbać o zdrowy rozwój naszej pociechy i powstrzymać niekorzystne czynniki, które bardzo szybko doprowadzić mogą do trwałych dysfunkcji w jego prawidłowym funkcjonowaniu w świecie.

Jak rozpoznać nerwicę u dzieci?

Rodziców czy opiekunów na pewno zaniepokoić powinien fakt problemów ze snem bądź moczeniem nocnym. To również brak apetytu, częste bóle brzucha, brak zainteresowania zabawą, wycofanie, nieuzasadniona nadpobudliwość bądź agresja. W późniejszym etapie wystąpić mogą zaburzenia mowy, wśród nich psychiatra dziecięcy wyróżnia przede wszystkim jąkanie i zapominanie dobrze znanych słów. Problemom ulegają także kontakty dziecka z rówieśnikami.

Leczenie nerwicy u dziecka powinno zawsze przebiegać w oparciu o pomoc psychologa bądź psychiatry dziecięcego. Niestety bardzo często rodzice bagatelizują pierwsze objawy niepoprawnego zachowania uznając, że wynika ono z cech charakteru dziecka. Nigdy nie zaszkodzi wizyta u specjalisty, który w szybki i skuteczny sposób może wpłynąć na zdrowy rozwój malucha.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem poradniazdrowiapsychicznego.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

86 − 81 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *