Jak wyleczyć łupież pstry?
Człowiek w życiu codziennym nieustannie przebywa w otoczeniu grzybów oraz innych drobnoustrojów, które zazwyczaj nie są dla nas zbyt szkodliwe, często także zwiększają naszą odporność. Jednak w wyniku osłabienia organizmu, wywołanego na przykład przeziębieniem, jesteśmy narażeni na ich ataki, które skutkować mogą różnymi infekcjami. Jedną z nich jest łupież pstry, na którego cierpi duży odsetek Polaków.
Przyczyny i objawy łupieżu pstrego
Grzyby wywołujące to schorzenie na co dzień żyją na skórze człowieka, dopiero w ekstremalnych sytuacjach się namnażając, wywołują chorobę. Jeżeli zauważysz na swojej skórze nieregularnie rozmieszczone plamy, w barwie od różowej do brązowej, okolone jasno szarymi obwódkami, istnieje podejrzenie, że zaatakowała cię ta infekcja. Plamy te z czasem łączą się ze sobą tworząc mozaiki, łuszczą się wysuszają, często także swędzą. Najłatwiej zauważyć objawy na opalonym ciele – wówczas dostrzegamy jasne plamy – bowiem drożdże hamują wydzielanie melaniny. Plamki zazwyczaj pojawiają się w okolicach tułowia, na klatce piersiowej, karku – rzadziej na twarzy i głowie. Na łupież pstry szczególnie narażone są osoby w ciąży, stosujące terapię hormonalną lub w okresie dojrzewania.
Jak wyleczyć łupież pstry?
Mimo, iż schorzenie, poza wysuszeniem skóry, raczej nie jest odczuwalne, w momencie wystąpienia objawów należy czym prędzej rozpocząć leczenie łupieżu pstrego. Bowiem plamy na naszym ciele mogą się powiększać, powodując nawet stałe przebarwienia. Poza tym, im szybciej uporamy się z łupieżem, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że powróci. Całe szczęście pozbycie się infekcji nie jest zbyt skomplikowane, jednak warto wybrać się do lekarza po potwierdzenie diagnozy i rozpisanie najskuteczniejszej kuracji. Tylko dermatolog bowiem będzie w stanie z pomocą specjalistycznego badania stwierdzić, które konkretnie drożdże nas zaatakowały. W początkowym okresie infekcji przepisze on nam preparaty antygrzybiczne o działaniu miejscowym – kremy, szampony, maści lub żele. Powinny nam one pomóc, bowiem drożdże wywołujące łupież bytują na powierzchni naszej skóry, dlatego nie powinny przeżyć tej terapii. Jeśli jednak w trakcie prowadzonej kuracji nie zauważymy poprawy, wówczas niezbędna będzie terapia farmakologiczna. W takiej sytuacji lekarz przepisze nam doustne lekarstwa antygrzybiczne, powinniśmy przestrzegać jego wytycznych i kontynuować kurację, nawet jeśli objawy miną. W przeciwnym razie bowiem infekcja najprawdopodobniej wróci.
Ludzie borykają się z licznymi dolegliwościami, które mimo iż nie zagrażają naszemu zdrowiu, są dość uciążliwe. Dlatego warto wiedzieć, jak wyleczyć łupież pstry, który prezentuje się bardzo nieestetycznie. Szczególnie powinniśmy uporać się z problemem przed wakacjami, bowiem słońce może powiększyć plany oraz w znaczący sposób je uwidocznić. Kiedy tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy tej infekcji, warto wybrać się do dermatologa. Specjalista ten najlepiej doradzi nam, które preparaty wykorzystać w leczeniu. Zadecyduje, czy leczenie miejscowe wystarczy, czy niezbędna będzie kuracja farmakologiczna.