Moczenie nocne u dzieci

Porady Autor: Lekarz Dodaj komentarz

Jednym z bardziej dokuczliwych problemów, z którymi zmagają się dzieci i ich rodzice, jest nocne moczenie. Wielu rodziców zakłada, że jest to przejściowa dolegliwość i nie podejmują żadnych konkretnych działań, żeby jej zapobiec. Tymczasem nie można czekać aż moczenie przejdzie samo – trzeba znaleźć przyczynę problemu i ją usunąć.

Trzeba pamiętać, że moczenie nocne może mieć kilka różnych przyczyn. Dlatego gdy pojawia się ten problem, warto iść do lekarza i sprawdzić co jest nie tak. Dzięki temu uda się podjąć naprawdę skuteczne działania.

Moczenie w nocy może być spowodowane między innymi zaburzeniami pracy pęcherza. Zdarza się, że dziecko ma po prostu zbyt mały pęcherz, który nie jest w stanie pomieścić całego produkowanego moczu. Taki problem może wynikać także z zaburzonej pracy mięśni zwieraczy. Co robić w takim przypadku? Rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich ćwiczeń, które pozwolą na trening mięśni zwieracza. Trzeba się liczyć z tym, że takie ćwiczenia będą musiały potrwać nawet kilka miesięcy. Jednocześnie można poprosić lekarza, żeby przepisał lek, który zahamuje produkcję moczu i pozwoli na regulację pracy pęcherza.

Moczenie się dziecka jest także często spowodowane przez zapalenie układu moczowego. Moczeniu towarzyszy pieczenie cewki, bóle w dole brzucha i okolicy nerek. Czasem nie ma żadnych dodatkowych objawów, a jedynym symptomem choroby jest właśnie moczenie się. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie badania moczu, które pozwoli zidentyfikować bakterie odpowiedzialne za rozwój choroby. Jeśli wynik jest pozytywny trzeba zastosować terapię zaleconą przez lekarza, która polega na przyjmowaniu antybiotyków i leków przeciwzapalnych.

Jeżeli lekarz nie potrafi znaleźć przyczyny moczenia w nocy, powodem dolegliwości mogą być emocje wywołane stresującymi wydarzeniami, np. pójściem do żłobka lub rozstaniem się z rodzicem, ale także pozytywne doświadczenia, np. wyjazd na wymarzone wakacje. Jest to problem, który najczęściej dotyka dzieci nieśmiałych, agresywnych i nadpobudliwych. Gdy istnieje podejrzenie, że moczenie nocne jest spowodowane silnymi emocjami, trzeba obserwować dziecko i unikać sytuacji, które prowadzą do wystąpienia problemów. Jeśli to nie przyniesie dobrych rezultatów, warto skorzystać z porady psychologa, który pomoże znaleźć najlepszą i najbardziej skuteczną terapię.

W niektórych przypadkach moczenie jest spowodowane złą pracą przysadki mózgowej, która produkuje zbyt mało hormonów odpowiedzialnych za prawidłowe działania układu moczowego. W celu zdiagnozowania tego problemu trzeba przeprowadzić badanie moczu oraz poziomu hormonów we krwi.

Moczenie nocne jest problemem, jeśli występuje u dziecka powyżej 5. roku życia. Wprawdzie wraz z wiekiem tego typu kłopoty zazwyczaj znikają, to nie można ich lekceważyć. Jest to uciążliwa dolegliwość, która ma bardzo duży wpływ na to jak dziecko funkcjonuje w rodzinie oraz w wśród rówieśników. Może stać się przyczyną dużego dyskomfortu i zaniżonego poczucia własnej wartości, dlatego powinno być leczone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *