Kiedy udać się do pediatry?
Wielu rodziców nie widzi powodu, aby udawać się z chorobami swoich dzieci do specjalistów i lekarzy, którzy zajmują się leczeniem dzieci. Wydawać by się mogło, że dziecko może być leczone podobnie jak dorosły, tymczasem jednak wiele leków, które bez żadnych powikłań przyjmują dorośli, może nieść rozmaite powikłania dla dzieci. Z tego powodu zawsze z dzieckiem należy chodzić do pediatry.
Czym jest pediatria?
Pediatria jest specjalizacją lekarską, która opiera się na leczeniu dzieci. Dobrze jest jednak rozpoznać różnicę między pediatrą, a neonatologiem, którzy zazwyczaj zajmuje się diagnozowaniem i badaniem noworodków. Pediatra w zasadzie specjalizuje się w medycynie związanej z dziećmi oraz młodzieżą.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pediatra to nie tylko lekarz, do którego chodzi się, gdy dziecko ma objawy choroby. To przede wszystkim specjalista, który zajmuje się szerokim zakresem leczenia oraz profilaktyki związanych z odpowiednią pielęgnacją fizyczną i psychiczną dziecka. W rzeczywistości rodzice ze swoimi kilkuletnimi dzieci to właśnie do pediatry powinni się udać, aby uzyskać porady dotyczące szczepień, chorób oraz ewentualnej profilaktyki zapobiegania im, a także schorzeń typowych dla wieku dziecięcego. Może on również udzielić informacji na temat tego, jak wprowadzać dietę przy alergiach. Zawsze w przypadku podejrzenia poważniejszych chorób pierwsze kroki z dzieckiem powinno się skierować do pediatry, który określi, czy dziecko nie wymaga dalszej diagnostyki, a także będzie w stanie wypisać odpowiednie skierowania.
Dziecko chore, dziecko zdrowe
Lekarz dziecięcy w większości przychodni przyjmuje na dwóch osobnych oddziałach – dla dzieci zdrowych oraz dla dzieci chorych. Istotne jest to, aby były to oddzielne miejsca, ponieważ dzieci zazwyczaj nie mają wysokiej odporności i zachorowanie na świnkę czy inną chorobę zakaźną jest bardzo szybkie w przypadku kontaktu zdrowego dziecka z chorym.
Do pediatry rodzice mogą udać się w związku z koniecznością uzupełnienia bilansu w danym wieku oraz dowiedzenia się, jak wygląda kalendarz szczepień na konkretny okres. Oczywiście, wówczas udajemy się do poradni dzieci zdrowych.
W przypadku, gdy u dziecka występują pierwsze objawy choroby, albo choroba szybko postępuje, wyjścia są dwa. Większość pediatrów w trakcie dnia przyjmuje w przychodniach, jednak w godzinach wieczornych możliwe jest umówienie się na wizytę domową. Dotyczy to szczególnie małych dzieci z wysoką gorączką czy chorobą zakaźną.