Nefrologia dziecięca

Rodzice zazwyczaj bardzo dbają o to, aby ich pociechy żyły w szczęściu i zdrowiu. Czasami jednak zdarzają się poważniejsze choroby, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie pediatra. Kontakt z tym lekarzem jest niezbędny, jeśli dziecko ma być dalej diagnozowane przez specjalistę. W momencie, gdy wyniki wykonanych badań krwi i moczu są niepokojące, zaś dziecko zdradza objawy choroby, bądź skarży się na ból przy oddawaniu moczu – warto skontaktować się z nefrologiem dziecięcym.

Czym zajmuje się nefrolog dziecięcy?

Nefrologia jest ogólną nauką dotyczącą działania i schorzeń nerek. Zazwyczaj nefrologia zajmuje się wdrażaniem leczenia nieinwazyjnego, tzn. nieoperacyjnego. Nefrolog dziecięcy posiada dodatkowe doświadczenie w leczeniu dzieci, a także wiedzę, która pozwala mu stwierdzać, czy dane schorzenie nerek jest poważne, czy należy je leczyć i jakie są szanse, że przejdzie wraz ze wzrostem młodego organizmu.

Nefrolog dziecięcy zazwyczaj zajmuje się wszelkimi zaburzeniami, które mogą być powiązane z nerkami. Warto pamiętać, jak ważnym organem są nerki – o ile u osoby dorosłej zaburzenia ich działania mogą sprawić problemy dla całego organizmu, o tyle w przypadku dzieci, problemy te mogą być o wiele poważniejsze i prowadzić nawet do zagrożenia życia.

Kiedy udać się do nefrologa dziecięcego?

Nefrologia dziecięca, wbrew pozorom, nie jest mało popularna – wynika to przede wszystkim z profilu chorób i niepokojących objawów, z jakimi rodzice zgłaszają dzieci do lekarzy tej specjalizacji. Oczywiście, zazwyczaj niepokojące są takie objawy, jak ból podczas oddawania moczu, zgłaszany przez dziecko, zmiana gęstości i zabarwienia moczu czy mocz, który jest wyraźnie mętny. Również wyniki badań mogą być niepokojące – np. wzrost krwinek białych w moczu i rozmazie krwi, wskazujący na występowanie ostrego zapalenia w układzie moczowym. Do nefrologa warto pójść również wówczas, gdy dziecko mówi o bólu umiejscowionym na plecach czy na brzuchu, zaś badanie ogólne nie wskazuje na żaden problem ze strony układu pokarmowego. Zazwyczaj oznacza to ból nerek.

Część chorób, na które cierpią dzieci, jest spowodowana po prostu wadami rozwojowymi. Niekiedy znikają one w wieku dorosłym i to właśnie nefrolog dziecięcy, obejmując dziecko opieką, jest w stanie stwierdzić, które schorzenia wymagają leczenia, a które zwyczajnie należy obserwować.

Czasami rodzice zgłaszają się do nefrologa z dziećmi, które mają problem z trzymaniem moczu oraz moczą się w nocy. Często jednak ten odsyła do psychologa dziecięcego, zwłaszcza gdy wykluczone są chorobowe podstawy takich epizodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 49 = 51

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *