Neurologia dziecięca
Problemy z układem nerwowym dotykają osób w każdym wieku. Czasami są tylko krótkotrwałe i powodują niewielkie zmiany w zachowaniu czy jakości życia. W przypadku, gdy dotykają dzieci, budzą zwykle niepokój rodziców, którzy chcieliby, aby ich pociechy dorastały w zdrowiu i spokoju. W związku z tym rośnie coraz bardziej liczba dzieci, które zapisywane są do neurologów dziecięcych.
Czym zajmuje się neurolog dziecięcy?
Neurolog dziecięcy to specjalista, który prócz tego, że zajmuje się chorobami układu nerwowego – a także obwodowego i ośrodkowego – to przede wszystkim trudni się tymi schorzeniami występującymi u dzieci. Jego pacjenci mają zwykle od jednego miesiąca do nawet osiemnastu lat – po tym okresie chory przechodzi zazwyczaj pod opiekę zwykłego specjalisty neurologa, zajmującego się schorzeniami układu nerwowego u osób dorosłych.
Neurolog dziecięcy będzie w stanie zdiagnozować tak choroby genetyczne, wynikające z wady urodzeniowej, albo rozwojowej, jak również rozmaite schorzenia, których natura jest nieco inna. Czasami schorzenia, którymi zajmuje się neurologia dziecięca, pojawiają się po przyjmowaniu określonych leków czy chorobach, które dziecko przeszło z powikłaniami, albo w szczególnie ciężki sposób. W innych przypadkach mogą to być problemy nabyte wskutek urazów mechanicznych, zarówno podczas zabawy z rówieśnikami, jak również po wypadkach.
Z czym pójść do neurologa dziecięcego?
Neurolog dla dziecka jest dostępny zazwyczaj jako specjalista, do którego wymaga się skierowania, dlatego w pierwszej kolejności trzeba udać się do pediatry. Jeśli on zleci dodatkowe badania, których wyniki są niepokojące, bądź nie będzie w stanie zdiagnozować, z czego biorą się problemy dziecka – odsyła do neurologa dziecięcego.
Neurolog dziecięcy prowadzi zazwyczaj leczenie dzieci, których układ nerwowy został uszkodzony w trakcie porodu. Zmiany te mogą być w części odwracalne, o ile trafi się na dobrego specjalistę, który zna się na rzeczy. Regularna kontrola z dziećmi cierpiącymi na dziecięce porażenie mózgowe czy upośledzenie umysłowe daje nie tylko dobre efekty pracy nad rozwojem kolejności zdolności, ale również pozwala na łatwiejsze znoszenie przez dzieci i ich opiekunów stanu chorobowego.
Dodatkowo, neurolog dziecięcy zajmuje się dziećmi po wypadkach czy chorobach, które wprowadziły zmiany do układu nerwowego. Mogą to być zmiany tymczasowe, np. uszkodzenia odwracalne, przy których niezbędna jest regularna kontrola, stosowanie odpowiedniej farmakoterapii i zazwyczaj dodatkowej terapii rehabilitacyjnej.