Psychologia dziecięca
W społeczeństwie zmienia się nieco podejście do psychoterapii i korzystania z usług psychologów. Nadal jednak problemem jest udanie się z dzieckiem do psychologa dziecięcego – większość rodziców uważa to za swoją osobistą porażkę wychowawczą, zamiast za sposób do rozwiązania pewnych problemów, z którymi dziecko nie daje sobie rady, a które mogą stać się zbyt trudne dla rodziców. Warto wiedzieć, czym konkretnie zajmuje się psycholog dziecięcy i dlaczego wizyta u niego może pomóc nie tylko dziecku, ale również rodzicom.
Czym zajmuje się psychologia dziecięca?
Pamiętać należy, że wiele problemów, które nie zostały prawidłowo rozwiązane w dzieciństwie, odbija się potem na danej osobie w okresie dorosłości – mogą to być zarówno błahe sprawy, jak również poważniejsze konflikty wewnętrzne czy lęki. Dziecko nie jest własnością rodzica i innym gatunkiem, ale po prostu małym człowiekiem, który również czasami potrzebuje pomocy w dojściu do pewnych rozwiązań oraz nadrobieniu zaległości w rozwoju. Rodzice stanowią dla dziecka ogromne oparcie, ale często nie posiadają specjalistycznej wiedzy, która jest w stanie być mu pomocna. Niesieniem tej profesjonalnej pomocy zajmuje się właśnie psycholog dziecięcy.
Kiedy do psychologa z dzieckiem?
Tak naprawdę psycholog dziecięcy wielu rodzicom kojarzy się jako pomoc dla dziecka z problemami wychowawczymi, z którymi nie radzą sobie rodzice. Tymczasem psycholog dla dziecka może być pomocny nawet w wieku niemowlęcym – czasami do psychologa zapisują się rodzice z dziećmi nawet kilkumiesięcznymi. Takie przypadki podyktowane są przede wszystkim problemami rozwojowymi dziecka, z którymi rodzic bez odpowiedniego wykształcenia nie jest w stanie pomóc. Dzieci urodzone jako wcześniaki oraz z komplikacjami okołoporodowymi, do psychologa zapisywane są tak samo obowiązkowo, jak np. na rehabilitację fizyczną.
Największa rzesza rodziców zgłasza się do psychologa z dziećmi, które mają problemy z nauką – oznacza to, że pierwszy kontakt dziecka z psychologiem następuje około wieku przedszkolnego, albo szkolnego. Wówczas psycholog radzi dziecku i rodzicom, jak uporać się z problemami z koncentracją, motywacją do nauki czy np. dysleksją.
Warto jednak poradzić się psychologa również wówczas, gdy dziecko doświadczyło jakiejś traumy, która odbija się na jego zachowaniu – np. śmierci bliskiej osoby. W każdym przypadku profesjonalna porada od specjalisty może skrócić czas, który dziecko spędza na martwieniu się, a także zniwelować jego problemy – to zwykle pozytywnie odbija się na jego nastawieniu oraz kontaktach społecznych.
1 komentarz
Io:
psychologia dziecieca to baardzo ciekawa dziedzina, zawsze chcialam ja studiowac