Urologia dziecięca

Choroby oraz wady wrodzone i rozwojowe układu moczowego oraz płciowego często są dużym problemem u dzieci. W przypadku dorosłych, występują one w zwykle mniejszym natężeniu, bądź są przewidywalne. Dzieci mogą zachorować nagle, a ich wyleczenie często jest trudniejsze ze względu na ograniczone możliwości pod względem przyjmowanych leków. Z tego powodu, w momencie gdy pojawi się schorzenie układu moczowo-płciowego, niezbędne jest zasięgnięcie opinii urologa dziecięcego.

Kim jest urolog dziecięcy?

Urologia jest specjalizacją i dziedziną medycyny, która skupia się przede wszystkim na aktywnym badaniu chorób związanych z układem moczowo-płciowym oraz leczeniu wad wrodzonych i rozwojowych tego układu. W przeciwieństwie do neurologii, urologia charakteryzuje się terapią inwazyjną, która polega przede wszystkim na leczeniu operacyjnym z wykorzystaniem nowoczesnej techniki. Zazwyczaj specjalista w tej dziedzinie zajmuję się niemowlętami, a także dziećmi oraz młodzieżą do momentu ukończenia 18. roku życia.

Dotychczas sprawami urologicznymi u dzieci zajmowali się ci sami lekarze, co w przypadku dorosłych, jednak kilka lat temu doszło do rozdzielenia tej dziedziny medycyny. Co więcej, w Polsce coraz liczniej powstają specjalne oddziały urologii dziecięcej oraz kliniki, dzięki którym możliwe jest szybkie i efektywne leczenie wad i chorób w układzie moczowo-płciowym dzieci.

Kiedy urolog dziecięcy może pomóc?

Choć urolog dla dziecka nadal jest trudny do znalezienia, a kolejki mogą być długie, to jednak warto starać się o konsultację u tego specjalisty w sytuacji, gdy układ moczowo-płciowy dziecka nie działa prawidłowo w wyniku wady wrodzonej. Tego typu wady są najczęstszym powodem, dla którego dzieci konsultowane są u urologów. Mogą one dotyczyć zarówno samej cewki moczowej, jak również zniekształcenia, związanego z działaniem i wyglądem narządów płciowych oraz ujścia cewki moczowej. Niekiedy chodzi o rekonstrukcję moczowodów, albo zmniejszenie wielkości oraz kształtu pęcherza, które jest konieczne np. u dzieci starszych, mających z tego powodu problem z zakażeniami pęcherza oraz nietrzymaniem moczu.

Urologia dziecięca zajmuje się zazwyczaj leczeniem inwazyjnym, dlatego dziecko po konsultacji u specjalisty i wykluczeniu możliwości leczenia farmakologią jest zapisywane na oddział oraz hospitalizowane w trybie pilnym. W wielu przypadkach, zależnie od stanu układu moczowo-płciowego oraz dodatkowych schorzeń, może być konieczne leczenie etapowe, obejmujące na przykład kilka czy kilkanaście zabiegów operacyjnych.

1 komentarz

  • Marta:

    Data: 22 grudnia, 2016 Czas: 2:16 pm

    Czy znane są państwu placowki, bądź nazwiska konkretnych urologów dzieciecych, którzy leczyli brodawczaka pęcherza moczowego u dzieci? Syn ma wciaz nawroty i trwa to od ok. dwóch lat. Jestesmy ze Szczecina i nie ma tu dla nas nadziei na wyleczenie z racji nieznajomosci standardowego przebiegu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 39 = 41

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *